Behavior of an exterior precast beam-column joint under reversed cyclic loading
- Tez No: 15541
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET BİR PREFABRİK DIŞ KOLON-KÎRIŞ BİRLEŞİMİNİN DEPREM ETKİSİ ALTINDAKİ DAVRANIŞI BAYSAL, Mehmet Zafer Yüksek Lisans Tezi, inşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Uğur Ersoy ve Prof. Dr. Tuğrul Tankut Eylül 1991, 141 sayfa iki adet büyük ölçekli dış (kolona tek bir yüzünden bir kiriş bağlanması durumu) kolon-kiriş birleşim numunesinin deprem etkisi altındaki davranışını araştırmaya yönelik deneyler anlatılmaktadır. Birinci numune prefabrik olup kolon ve kiriş birbirine ıslak birleşim ile bağlanmıştır. Üst ve alt kat kolonları birbirine kafes sistemine benzer bir donatı ile bağlı olup bu birleşim nakliye sırasında yeterli rijitligi sağlamakta, ayrıca kirişin içine oturabileceği bir boşluk oluşturmaktadır. Kirişin kolona bağlanması ise birleşim donatısının yerleştirilip kaynaklanmasından sonra, birleşim bölgesindeki boşluğa yerinde dökme beton yerleştirilmesi ile tamamlanmaktadır. ikinci numune ise karşılaştırma amacıyla aynı boyuta ve donatı detayına sahip monolitik (birdöküm) bir numunedir.Yapı kodları sismik bölgelerde yapı elemanlarının ve de yapının tamamının yeterli süneklik ve enerji tüketme kapasitesine sahip olmasını öngörmektedir. Süneklik ve enerji tüketimi açısından, prefabrik binalardaki düğüm noktalarının potansiyel zayıf bölgeler olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada deneye tabi tutulan prefabrik numune yeterli ölçüde başarılı bir davranış sergilemiş ve monolitik numunenin kapasitesine yaklaşmıştır. Ancak, monolitik numunede bütün hasar kirişte mafsallaşma bölgesinde olurken, prefabrik numunede birleşim bölgesinde büyük hasar meydana gelmiştir. Prefabrik numunenin birleşim bölgesinin performansını artırmak amacıyla donatı detayında birtakım değişiklikler yapılması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Deprem, Tersinir yükleme, Kolon-kiriş birleşimi, Prefabrik beton Bilim Kodu: 620.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BEHAVIOR OF AN EXTERIOR PRECAST BEAM - COLUMN JOINT UNDER REVERSED CYCLIC LOADING BAYSAL, Mehmet Zafer M.S. in Civil Eng. Supervisors: Prof. Dr. Ugur Ersoy Prof. Dr. Tuğrul Tankut September 1991, 141 pages Tests to study the behavior of two full scale* exterior beam-column joints (a single beam intersecting a column on one side only) under reversed cyclic loading are reported. The first specimen was a precast one in which the column and the beam were connected by a wet joint. The upper and lower storey columns were connected to each other by a truss-like reinforcement cage providing adequate rigidity for transportation and allowing a free space for the beam to fit in. In connecting the beam to the column, joint reinforcement was placed and welded to the beam reinforcement. Top of the beam and the joint were then filled by concrete-in- situ. The second specimen was a monolithic one which served as a reference specimen having identical dimensions and reinforcement as the precast one. iiiIn seismic zones codes require that the members and the structure should have adequate ductility and energy dissipation capacity. From ductility and energy dissipation point of view, joints of precast structures are considered as zones of potential weakness. The precast specimen tested in this study exhibited quite a satisfactory behavior and reached almost the capacity of the monolithic reference specimen. However, while the monolithic specimen failed by hinging of the beam at the column face without any significant damage in the joint, the joint of the precast specimen suffered considerable damage. To improve the joint performance of the precast specimen some modifications in the reinforcing details were proposed. Keywords : Earthquake, Reversed cyclic loading, Beam- column joint, Precast concrete Science Code : 620.01.01 iv