Behaviour of an improved exterior precast beam-column joint under reversed cyclic loading
İyileştirilmiş bir prefabrik dış kolon-kiriş birleşiminin deprem etkisi altındaki davranışı
- Tez No: 33595
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERSOY, PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
öz İYİLEŞTİRİLMİŞ BİR PREFABRİK DIŞ KOLON-KİRİŞ BİRLEŞİMİNİN DEPREM ETKİSİ ALTINDAKİ DAVRANIŞI YA?CI, Serhat Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Uğur Ersoy Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tuğrul Tankut Ocak, 1993, 148 sayfa Bu çalışma O.D.T.Ü Yapı Mekaniği Laboratuvannda yürütülen, prefabrik kolon-kiriş birleşimlerinin deprem etkisi altodaki davranışını inceleyen kapsamplı bir araştırma prograrnının ikinci aşamasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada ilk aşama deney sonuçlarının ışığı altında geliştirilmiş üç adet büyük ölçekli kolon-kiriş birleşim deney elemanı tersinir yükleme altında denenmiştir. Birinci ve üçüncü deney elemanlarında, kiriş ve kolonlar birbirlerine yerinde döküm birleşim bölgesi ile bağlanmıştır. Üst ve alt kat kolonları birbirine kafes sistemine benzer bir donatı ile bağlı olup, prefabrik kiriş ile bağlanması, birleşim donatılarının kiriş donatılan ile kaynaklanmasından sonra birleşim bölgesine yerinde dökme beton yerleştirilmesi ile sağlanmıştır. İkinci deney elemanı, ise üçüncü deney elemanı ile karşılaştırmak amacıyla aynı boyuta vedonatı detayına sahip olacak biçimde birdöküm olarak düzenlenmiştir. Prefabrik deney elemanlarının davranışı incelenmiş ve birinci ve ikinci aşama birdöküm referans deney elemanlarının davranışları ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Geliştirilmiş birleşim detayına sahip birinci deney elemam (prefabrik) yeterli ölçüde başarılı bir davranış sergilemiş ve birdöküm numunenin kapasitesini aşmıştır. Ancak, geliştirilmiş birleşim detayına sahip fakat kiriş boyuna donatı miktarı yüksek olan (p=0.02) üçüncü deney elemam yeterince başarılı bir davranış göstermemiştir. Hasar kirişte mafsallaşma şeklinde değil birleşim bölgesinde oluşmuştur. Bu nedenle üçüncü numune birdöküm benzerinin kapasitesine ulaşamamıştır. Prefabrik deney elemanlarının birleşim bölgesinin davranışım iyileştirmek amacıyla, gerek uygulama için ve gerekse gelecekteki çalışmalar için bir takım öneriler yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Deprem, Tersinir yükleme, Kolon-kiriş birleşimi, Prefabrik beton Bilim Kodu : 625.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BEHAVIOUR OF AN IMPROVED EXTERIOR PRECAST BEAM-COLUMN JOINT UNDER REVERSED CYCLIC LOADING YA?CI, Serhat M.S. in Civil Eng. Supervisor: Prof.Dr. Uğur Ersoy Co-supervisor: Prof.Dr. Tuğrul Tankut January, 1993, 148 pages This study was the second phase of an intensive research program on the seismic behaviour of precast beam-column subassemblages carried out in the Structural Mechanics Laboratory of M.E.T.U. In this study, three full scale exterior beam-column subassemblages with several improvements made by considering the first phase test results were tested under reversed cyclic loading simulating severe earthquake action. The first and third specimens were precast subassemblages with a wet joint. The upper and lower storey columns connected to each other by a truss-like reinforcement cage were assembled with the precast beam by welding the joint reinforcement to that of the beam and introducing in-situ concrete into the joint region. The second specimen was a monolithic specimen used as a reference inspecimen having identical dimensions as the third specimen (precast). The behaviour of the precast specimens was observed and compared with that of the monolithic specimens of the first and the second phase of the research program. The first precast specimen having an improved joint detailing exhibited a quite satisfactory behaviour and exceeded the strength of the reference specimen. However, the third precast specimen having improved joint detailing but whose beam had a higher percentage of reinforcement did not behave as well. It failed not by beam hinging but joint failure. Thus, it could not reach the capacity of the reference specimen. Several recommendations for future research and practice in order to improve the joint performance of the precast specimens were made in the thesis. Keywords : Earthquake, Reversed cyclic loading, Beam-column joint, Precast concrete Science Code : 625.01.01 IV