Kuyruk yağının solvent fraksiyonasyonu üzerine diyette kuşburnu çekirdeği kullanımının etkisi
The effect of Rosa canina seed used in diet on solvent fractionation of tail fat
- Tez No: 155592
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi KUYRUK YAĞININ SOLVENT FRAKSİYONASYONU ÜZERİNE DİYETTE KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ KULLANIMININ ETKİSİ Kübra Özlem YANLIÇ Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mahmut UNSAL Araştırmada, farklı seviyelerde kuşburnu çekirdeği ihtiva eden diyet (% 0, % 5, % 15) ile beslenen 8 aylık Morkaraman ırkı erkek tokluların kuyruk dokuları kullanılmıştır. Kuyruk dokularından elde edilen kuyruk yağları aseton kristalizasyonu ile fraksiyone edilmiş ve elde edilen her bir fraksiyon ve filtratın erime noktası, refraktif indeksi, iyot sayısı ve yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. Thesis THE EFFECT OF ROSA CANINA SEED USED IN DIET ON SOLVENT FRACTIONATION OF TAIL FAT Kübra Özlem YANLIÇ Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Asst.Prof.Dr. Mahmut UNSAL This experiment was carried out to evaluation the effects of diets containing different levels (0%, 5%, 15%) of ground Rosa canina seed on some characteristics of fractions fractionated by an acetone crystallization of edible tail fats obtained from tail tissues of Morkaraman male lambs at approximately 8 months of age. Each of fractions and filtrates were determined for melting point, refractive index, iodine value and fatty acid composition. Result from present study showed that as the fractionation temperature decreased, the concentration of unsatuirated fatty acids in the fractions increased.