Bir değişim modeli olarak toplam kalite yönetimi
Title of thesis: Total quality management as a change model
- Tez No: 155705
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
BİR DEĞİŞİM MODELİ OLARAK TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Sinan TURGAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Kalite yönetim yaklaşımları uzun vadede bir firmaların ulusal ve uluslar arası pazarda sadece pazar payını artırmayı amaçlamaz aynı zamanda kısa vadede firmaların rakiplerine karşı rekabet gücünü korumasını da hedefler. Bu çalışmada amacı; kalite yönetim araçlarından bir kısmını bir değişim modeli olarak bir araya getirmektir. Bu değişim modeli; firmanın, değiştirilecek veya performansı yeterli görülen proseslerini kontrol altında tutacak şekilde geliştirilmiştir. Model içerisinde, analitik hiyerarşi prosesi, kalite fonksiyon göçerimi, altı-sigma ve istatiksel proses kontrolü kullanılmıştır. Modeli açıklamaya yönelik çeşitli örnekler tezde sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 919 : Toplam Kalite Yönetimi, Analitik Hiyerarşi Prosesi, Altı-Sigma, Kalite Fonksiyon Göçerimi : 111 : Yrd.Doç.Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
TITLE OF THESIS: TOTAL QUALITY MANAGEMENT AS A CHANGE MODEL (M.Sc Thesis) Sinan TURGAY GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Quality management applications aim not only to increase the competition power of a company in domestic and foreign markets but also to sustain the competitiveness against the competitors even in the short term. In this study, the goal is to combine various quality management tools to develop a change model, which contains improvement and routine plans. AHP, quality function deployment, six-sigma and statistical quality control tools are used in different parts of the model. Various examples are provided to explain the working of the model Science Code ; 919 Key Words : Total Quality Management, Analytic Hierarchy Process, Six- Sigma, Quality Function Deployment Page Number: 111 Adviser : Yrd.Doc.Dr. Mustafa YURDAKUL