Değişim mühendisliği ve toplam kalite yönetiminin birlikte uygulanabilirliğinin incelenmesi, bu doğrultuda yeni bir yönetim modelinin geliştirilmesi
A Study for combined implementation of total quality management with reengineering end developing a new management model regarding this study
- Tez No: 84967
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Günümüzde yaşanan hızlı değişim ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak, şirketler rekabet edebilme gücünü arttırmak amacıyla yeni yönetim yaklaşımları arayışı içine girmişlerdir. Bunun sonucu olarak da, özellikle son on yıl içerisinde Türkiye'deki şirketlerin pekçoğu Toplam Kalite Yönetimi ve Değişim Mühendisliği yaklaşımlarını uygulayarak, ihtiyaç duydukları değişimi sağlamaya çalışmaktadırlar. Oysa ki, bu iki tekniğin temelde birbirinden ayrıldığı çok önemli bir nokta vardır. Toplam Kalite Yönetimi, süreçler üzerinde sürekli ufak çaplı iyileştirmeler yapılmasını önerirken, Değişim Mühendisliği, süreçlerde radikal değişimler yaparak, eski yapının yerine tamamen yeni bir yapının oluşturulmasını önermektedir. Bu durumda, şirketin ne tip bir değişime ihtiyacı olduğuna bağlı olarak uygulanacak yönetim tipi değişmelidir. Türk şirketlerinin içinde bulunduğu durum itibarıyla hedefledikleri noktaya ulaşabilmeleri için, öncelikle radikal değişimler yapmaları ve daha sonra sürekli gelişmelerle gerçekleştirdikleri radikal değişimi desteklemelidirler. Bu nedenle, bu tezde, TKY ve DM'nin entegrasyonu olan bir model önerilmektedir. Önerilen bu yeni modelde, hem radikal değişim hem de sürekli gelişmenin yapılmasına imkan verilmiştir. Model de, iş süreçleriyle birlikte yönetim süreçlerinin de irdelenmesi üzerinde durulmuş, kıyaslama ve kalite fonksiyonu yayılımı gibi tekniklerden faydalanılmış, çalışanların eğitimi konusunda ciddiyetle durularak, gerekli eğitim programlarının hazırlanması için öneriler sunulmuştur. Önerilen model seramik sektöründe uygulanarak başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu sayede kalite yükseltilmiş, personel ve yakıt masraflarında ciddi tasarruf sağlanmış ve şirketin karlılığı önemli ölçüde arttınlmıştır. Ayrıca, karar destek sistemi ve simülasyon modeli hazırlanmış olup, bu modelin çalıştırılması sonucunda oluşturulan alternatif senaryolar sonucunda sunulan modelin diğer iki teknikten daha fazla uygulanmasının gerekli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The firms are nowadays in search of brand new management approachs in order to increase their competition pover related to rapid changes and technological developments. Consequently, a numerous number of companies in Turkey have effort for their need by applying Total Quality Management and Reengineering approaches in last decade. However, there is a serious mark fundamentally distinguishing these two approaches. Total Quality Management suggests building a new structure instead of former structure. In this case, management type to be implemented must be changed with regard to what type of change the company will need. Turkish companies have to make radical changes for reaching targeted goals in respect to situation which they are in. Then, they have to support these radical changes overcame with contiribusly improvements. Therefore, in this thesis, a new model that is an integration of TQM and Reengineering is proposed. This proposed model allows to make both radical changes and continuously improvements. In the model, business processes and management processes are discussed utilizing techiques such as benchmarking and quality function deployment. Then, some suggestions are proposed for preparing required training. The proposed model is implemented in a ceramic factory and successful results are obtained. Thus, the quality is improved, a dramatic benefit is obtained in personel and fuel costs and consequently, the company's profitability is significantly increased. By the way, a decision support system and a simulation model are developed. By the alternative scnerios developed from this model, it will conclude that propesed model should be implemented more than the other two techniques. XI