Cox oransal hazard regrasyon modeli
Cox proportional hazards regresion model
- Tez No: 155737
- Danışmanlar: DR. EMEL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
COX ORANSAL HAZARD REGRESYON MODELİ (Yüksek Lisans Tezi) Esra Tuğçe ÇEREZCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2004 ÖZET Yaşam sürdürme analizi, belirli bir başlangıç noktası tanımlandıktan sonra, tanımlanmış bir olayın meydana gelmesine kadar geçen zaman sürelerinden oluşan verilerin analizinde kullanılır. Yaşam sürdürme analizinde kullanılan regresyon modellerinden bir tanesi de sabit zamanlı değişkenlerin kullanıldığı Cox oransal hazard regresyon modelidir. Oransal hazard regresyon modelinde tek varsayım hazardların oransal olmasıdır. Bu çalışmada oransal hazard regresyon modelinin genel özellikleri, oransal hazard varsayımının test edilmesi ve model kontrolünde kullanılan artıklar, irdelenmiştir. Uygulama da kalın bağırsak kanseri hastalarının yaşam sürdürme zamanlarına etki eden değişkenler için oransal hazard regresyon modeli oluşturularak bu değişkenlerin oransallıkları test edilmiş oransal olmayan değişkenler için alternatif modeller oluşturulmuş ve yaşam sürdürme zamanına etkileri tek tek incelenmiştir. Bilim Kodu :212 Anahtar Kelimeler : Yaşam sürdürme analizi, oransal hazard regresyon modeli hazard oranı, genişletilmiş cox regresyon modeli, oransal hazard varsayımının testi. Sayfa Adedi :95 Tez Yöneticisi :Dr. Emel Başar
Özet (Çeviri)
11 COX PROPORTIONAL HAZARDS REGRESSION MODEL (M.Sc.Thesis) Esra Tuğçe ÇEREZCİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 2004 ABSTRACT Survival analysis is used to analyze data consisting of time intervals until the occurrence of a predefined event after a beginning point is defined. One of the regression models used in survival analysis is the Cox proportional hazards regression model which utilizes fixed time covariates. In proportional hazards regression model, the only assumption to have fixed hazards. In this study, we investigated the general characteristics of the proportional hazards regression model, residuals used in the model control and the method testing the proportional hazard assumption. In practice, a proportional hazard regression model is constructed for covariates effecting the survival of patients with colon cancer and the proportionality of these covariates are tested. For the non- proportional covariates, alternative models are produced and the survival times are examined. Science Code :212 Key Words :Survival analysis, proportional hazards regression model, hazard ratio, extended cox regression, testing the proportional hazard assumption Page Number :95 Adviser :Dr. Emel Başar