Etil 4-(2-okzobenzotiazolin-3-il) butanoat, 4-(2-okzobenzotiazolin-3-il) butanoik asit ve 2-asetilamino-6-benzoil-4-klorofenol kristallerinin X-ışını kırınım yöntemi ile yapı çözümleri ve moleküler şekillenim özelliklerinin incelenmesi
Determining the crystal structure by X-ray diffraction method and ınvestigating the molecular formation properties of ethyl 4-(2-oxobenzothiazolin-3-yl) butanoic acid and 2-acetylamino-6-benzoyl-4-chlorophenol
- Tez No: 155741
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ETİL 4-(2-OKZOBENZOTİAZOLİN-3-İL) BUTANOAT, 4-(2-OKZOBENZOTİAZOLİN-3-İL) BUTANOİK ASİT VE 2-ASETİLAMİNO-6-BENZOİL-4-KLOROFENOL KRİSTALLERİNİN X-ISINI KIRINIM YÖNTEMİ İLE YAPI ÇÖZÜMLERİ VE MOLEKÜLER ŞEKİLLENİM ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Fatma BAYSEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, etil 4-(2-okzobenzotiazolin-3-ü) butanoat (Cl3HlsN03S), 4-(2- okzobeuzotiazolin-3-il) butanoik asit (CnHnN03S) ve 2-asetilamino-6-benzoil-4- kloro fenol (CİSHnN03Cl) kristallerinin yapısı x-ışını kırınım yöntemi ile çözüldü. Cl3Hl5N03S kristaline ait veriler : a = 4,9524(1) Â, b = 22,001(3) Â, c = 11,961(2) Â, a= 90 °, J3= 94,031(2) °, y =90 °, Monoklinik, P2,/n (No : 14), M= 265,32 a.k.b., V=1300,0(4) Â3, Z=4, D,= 1,356 (g/cm3), Â( MoKa)= 0,71073 Â, //= 0,249mm1, R= 0,0296, wR= 0,0806, GooF = 1,024, 947 yansıma kullanıldı ve 224 parametre arıtıldı, (A/cr)^ = 0,026, Ap max = 0,117 eÂ~3, Apmia = -0,138 eÂ~3. CuHuN03S kristaline ait veriler : a = 7,240(1) Â, b = 7,495(2) Â, c = 10,427(1) Â, a= 83,893(1) °, J3= 85,737(1) °, y =71,157(1) °, Triklinik, Pl (No : 2), M= 237,27 a.k.b., V= 532,0(2) Â3, Z=2, D, =1,481 (g/cm3), Â{ MoKa)=0,71073 Â, p = 0,294mm1, R= 0,0349, wR=0,0957, GooF =1,041, 1786 yansıma kullanıldı ve 147 parametre arıtıldı, (A/ a ) vm = 0,045, A p max = 0,272 e 3, A p ^ = -0,259 e ~3.Ci5HnN03Cl kristaline ait veriler : a = 4,536(6) Â, b = 9,453(1) Â, c = 31,649(5) Â, a= 90 °, P= 90 °, y =90 °, Ortorombik, Pc2,b (No : 57), M= 289,71 a.k.b., V= 1357,0(3) Â3, Z= 4, 0,= 1,418 (g/cm3), X{ MoKa)= 0,71073 Â, p= 0,287mm1, R= 0,0350, wR= 0,0791, GooF = 0,958, 459 yansıma kullanıldı ve 184 parametre arıtıldı, (A/cr)^ = 0,039, Ap. = 0,190 eÂ-3, A/? min= -0,158 eÂ-3. Kristallere ait şiddet verileri otomatik CAD-4 difraktometresinde toplandı. Toplanan verilere Lorentz ve polarizasyon düzeltmeleri yapıldıktan sonra ^-scan yöntemi ile ampirik soğurma düzeltmesi uygulandı. Kristal yapılar SHELXS- 97 programı kullanılarak direkt yöntemlerle çözüldü ve SHELXL-97 programı ile full-matrix en küçük kareler yöntemi kullanılarak arıtıldı. Kristallerin molekül çizimleri ORTEP- m ve PLATON çizim programlan ile yapıldı. X-Işnıı kırınımı ile yapıları çözülen bu kristallere daha sonra, HyperChem paket programında bulunan yarı deneysel moleküler orbital yöntemlerden PM3, AMI ve MNDO yöntemleri kullanılarak, geometri optimizasyonu yapıldı. Geometri optimizasyonu ile moleküllerin minimum enerjiye sahip geometrik parametreleri elde edildi. Teorik olarak elde edilen bu parametreler, deneysel olarak elde edilen x-ışını kırınım değerleri ile karşılaştırıldı. Bunun sonucunda C13H15N03S ve Cl5HnN03Cl kristallerinde bağ uzunluk ve bağ açılarında AMI yönteminin; CnHuN03S kristalinde ise bağ uzunluklarında AMI, bağ açılarında MNDO yönteminin, deneysel x-ışını kırınımı sonuçları ile daha uyumlu olduğu görüldü. Moleküler yapıların PM3, AMI ve MNDO yöntemlerine göre geometri optimizasyonu sonucu, ilgili enerji değerleri bulundu. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : X-Işını Kırınım Yöntemi, Yarı Deneysel Moleküler Orbital Yöntemler, PM3, AMI, MNDO, Butanoat, Butanoik asit, Klorofenol. Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINING THE CRYSTAL STRUCTURE BY X-RAY DIFFRACTION METHOD AND INVESTIGATING THE MOLECULAR FORMATION PROPERTIES OF ETHYL 4-(2-OXOBENZOTHIAZOLIN-3-YL) BUTANOATE, 4-(2-OXOBENZOTHIAZOLIN-3-YL) BUTANOIC ACID AND 2-ACETYLAMTNO-6-BENZOYL-4-CHLOROPHENOL (Ph. D. Thesis) Fatma BAYSEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND EDUCATION July 2004 ABSTRACT In the present study, the crystal structures of ethyl 4-(2-oxobenzothiazoIin-3-yl) butanoate (Cl3Hl5N03S), 4-(2-oxobenzothiazolin-3-yl) butanoic acid (CnHnN03S) and 2-acetylamino-6-benzoyI-4-chIorophenol (Cl5HnN03Cl) have been determined. The data of C13H1SN03S crystal : a = 4,9524(1) Â, b = 22,001(3) Â, c = 11,961(2) Â, a= 90 °, /?= 94,031 (2) °, y =90 °, Monoclinic, P2!/n (No : 14), M= 265,32 a.k.b., V= 1300,0(4) Â3, Z=4, D, =1,356 (g/cm3), 2( MoKa)= 0,71073 Â, fi = 0,249mm _1, R= 0,0296, wR= 0,0806, GooF = 1,024, 947 reflections were used and 224 parameters were refined, (A/cr),^ = 0,026, A/?^ = 0,117 eÂ-3, Ap min= -0,138 eÂ"3. The data of CnHnN03S crystal : a = 7,240(1) Â, b = 7,495(2) Â, c = 10,427(1) Â, a= 83,893(1) °, J3= 85,737(1) °, / =71,157(1) °, Triclinic, PT (No : 2), M= 237,27 a.k.b., V= 532,0(2) Â3, Z=2, 0^=1,481 (g/cm3), A(MoKa)=IV 0,71073 Â, //= 0^94mm-1, R= 0,0349, wR= 0,0957, GooF = 1,041, 1786 reflections were used and 147 parameters were refined, (A/