Pirinç ve bronz malzemelerin yüksek sıcaklıkta deformasyonu
The Deformation of brass and bronze materials at high temperatures
- Tez No: 155757
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, bakır alaşımlarından, pirinç ve bronz malzemeler, 400 °C ve 600 °C sıcaklıklarda sabit deformasyon hızlarında bası deneyi ile deformasyona tabi tutulmuşlardır. Deformasyon hızlarına ve sabit deney sıcaklıklarına bağımlı olarak, belirlenen sabit deformasyon yüzdelerinde malzemelerin akma ve maksimum çekme mukavemetlerinin tespit edilmesi, plastik deformasyon için uygun dizayn karakteristiklerinin elde edilmesi, ılık ve yüksek deformasyon sıcaklıklarında sabit deformasyon hızlarına bağımlı olarak mikro yapı değişimlerinin incelenmesi, deformasyon hızının ve sıcaklıkların mikro yapı değişimlerine ve gerilmelere olan etkisi araştırılmıştır. Söz konusu malzemelerin deformasyon-gerilme ilişkilerini sağlayan parametreler elde edilerek, bünye denklemi oluşturulması ve tasarım çalışmalarında yararlanılmak üzere kullanıcıların istifadesine sunulmuştur. Bilim Kodu :947 Anahtar Kelimeler.Prinç, Bronz, Yüksek Sıcaklıkta Deformasyon, Bası Deneyi Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bedri TUÇ
Özet (Çeviri)
In this research, copper alloys brass and bronze have been exposed by a compression test at 400 °C and 600 °C temperatures with constant deformation rates. Depending on the deformation rates and the constant testing temperatures, at defined constant deformation percentages, the flow and the ultimate compression strengths of materials are determined. The appropriate design characteristics for plastic deformation have been obtained. Depending on the constant deformation rates, the microstructure variations at warm and high deformation temperatures have been examined. The influences of deformation rates and temperatures on the microstructure alterations and compression stresses have been studied. The parameters that define the strain-stress relation of the materials have been provided along with essential data for users in order for them to benefit from in the field of design and in forming a constitutive equation for further research. Science Code :947 Key Words : Brass, Bronze, High Temperature Deformation, Compression Test Page Number : 103 Adviser : Prof.Dr. Bedri TUÇ