Türk mobilya endüstrisinin yapısı sorunları ve çözüm önerileri
The structure and problems of furniture industry in Turkey and suggestions for solutions
- Tez No: 155783
 - Danışmanlar: PROF.DR. HASAN EFE
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Türkiye mobilya endüstrisinin mevcut yapısı ve sorunlarının tespiti ile bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 45 sorudan oluşan bir anket hazırlanarak, Türkiye genelinde 33 büyük, 39 orta ve 536 küçük olmak üzere toplam 608 işletmede yüz yüze görüşme yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda mobilya endüstrisinin en önemli sorununun eğitimli eleman yetersizliği olduğu tespit edilmiştir. Bunu sırasıyla hammadde, teknoloji, ve enerji yetersizliği sorunları izlemiştir. Ayrıca özgün tasarım eksikliği bir başka sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, eğitimli eleman yetersizliği sorununun meslek odaları ve üniversiteler işbirliği ile çözümü, küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ)'lere sağlanan desteklerin basitleştirilerek yaygınlaştırılması gerekli görülmektedir.Anahtar Kelimeler : Mobilya, Mobilya Endüstrisi, Üretim, Dış ticaret
Özet (Çeviri)
In this study, the structure and the problems of the Turkish furniture industry are tried to be determined and some solutions to these problems are suggested. The study has been conducted through questionaire with 45 questions used in face to face intervievs in 608 firms in Turkey. 33 of these firms are big size 39 of them are medium size and 536 of them are small size. As a result, it was determined that the most important problem of the furniture industry is the inadequacy qualified lobor. The insufficiency of raw material, technology and energy are also secondary problems. Besides these problems, use of duplicate designs and concepts in furniture also appears as a problem. As a result it is thought that the problems about inadequay of qualified loker can be solved by the leadership of some realated state institutions and by the cooperation between the universities and professional associations, (chamber of professions) especially the various supports provided for small-medium size firms must become widespread and simple.Key Words : Furniture, Furniture Industry, Production, Foreign trade