Ankara ili evsel ve endüstriyel katı atıklarından geri dönüşümü mümkün olan maddelerin potansiyelinin araştırılması
The research of the potential of the materials which can be recovered from domestic and industrial solid waste in Ankara
- Tez No: 155837
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ANKARA İLİ EVSEL VE ENDÜSTRİYEL KATI ATIKLARINDAN GERİ DÖNÜŞÜMÜ MÜMKÜN OLAN MADDELERİN POTANSİYELİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Deniz OKUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2004 ÖZET Bu çalışmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde geri kazanımı mümkün olan (kağıt, cam, plastik, metal vb.) katı atıkların miktarları“Ankara Geri Kazanımı Mümkün Olan Katı Atıkların Değerlendirilmesi 2001”projesi dahilinde incelenmiştir. Çalışma esas olarak; geri kazanılabilir atık maddelerin oranlarının ve oluşum miktarlarının çöp tartından ile tespiti ve kaynağında ayrıştırılması şeklinde yürütülmüştür. Yapılan çalışmalarda, geri kazanımla elde edilen sonuçların değerlendirilmesi suretiyle, geri kazanılan miktarlar, geri kazanma yönteminin uygulanmasında verimliliği artırabilmek için gözönüne alınması gereken faktörler ele alınmıştır. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Katı atık, Geri kazanım Sayfa Adedi : 175 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
IV THE RESEARCH OF THE POTENTIAL OF THE MATERIALS WHICH CAN BE RECOVERED FROM DOMESTIC AND INDUSTRIAL SOLID WASTE IN ANKARA (M.Sc. Thesis) Deniz Okur GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2004 ABSTRACT In this study, the amount of the solid waste ( paper, glass, plastic, metal, etc.) that can be recovered inside the frontiers of the Metropolis Municipality of Ankara is researched within the“ Project of the Evaluation of the Solid Waste Which Can Be Recycled in Ankara- 2001 ”. This study, basically, is carried out with the way of determining of weighing the garbage and decomposing it on its own source of the ratio and existing amount of the recoverable waste materials. In these studies, in the way of the evaluation of the result obpained by the recovery method recovered amounts, and the factors that should be taken into confideration for increasing the productivity during the aplicattion of the recovery method have been researched. Science Code : 912 Key Words : Solid waste, Recycle Page Number : 175 Adviser : Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY