Avrupa Birliği ve Türk çevre mevzuatı mukayesesi
European Union and Turkish environmental legislation comparision
- Tez No: 155950
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRK ÇEVRE MEVZUATI MUKAYESESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat TOKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Avrupa Birliği, çevrenin korunmasını sağlamak konusunda Birliğin üye ülkelerini tek karar mekanizması ile işler duruma getirmeyi amaçlamıştır. Her ülke için tavizler söz konusu olmuş ve 1951 yılında topluluk halini almışlardır. Bu şekilde global konularda tek merkezli kararlar alınır olmuştur. Türkiye ise Avrupa Topluluğuna tam üye olmak için başvuruda bulunmuş, 2004 yılı sonunda müzakerelere başlamak istemektedir. Avrupa Topluluğu'nda çevre konularındaki düzenlemeleri bütünüyle Türk mevzuatında karşılığını bulamamaktadır. Sebep olarak, Türk mevzuatının gereklerini yerine getirmek üzere, hiyerarşik kargaşa mevcut olduğundan uygulama yetersiz kalmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 912 Mevzuat, Çevre, Avrupa Birliği, Türkiye 177 Doç. Dr. Ayşe Murathan
Özet (Çeviri)
EUROPEAN UNION & TURKISH ENVIRONMENTAL LEGISLATION COMPARISION (M.Sc. Thesis) Murat TOKSOY GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT For the right protection of the environment, it is decided by the European union to make decisions from one hand. So the protection mechanism will work much better. For the union countries it was difficult to compansate this, but at 1951 they became the European Union. So the important decisions about global subjects are being made from a centre,“The European Union”. A request was made from Turkey by the European Union to get a membership. After 4 years continuing consultation“The Ankara pact”was signed up. There isn't accurate parallelism between environmental laws of European Union & the Turkish Environmental Regulations. But Turkish Environmental Regulations meet almost the standards of the environmental standards of European Union Science Code Key Words Page Number Adviser 912 Regulation, Environment, Europe Union, Turkey 177 Assoc. Prof. Dr. Ayşe Murathan