Bazı metal (II) halejenür kinazolin bileşiklerinin titreşimsel spektroskopi
Study of some metal (II) quinazoline complexes by the infronend spectroscopy
- Tez No: 155951
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
BAZI METAL (II) HALOJENLİ KİNAZOLİN BİLEŞİKLERİNİN INFRARED SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Didar YASA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada MX2L2 [ M=Cd,Mn,Nİ,Fe,Cu,Zn ; X=Cl,Br ; L=C8H6N2 (kinazolin)] genel formülü ile verilen kompleksler ilk defa elde edildi. Komplekslerin İR spektrumları kaydedilerek; Kinazolin molekülüne ait titreşim frekans ve kipleri saptandı. Ligandın (kinazolin) titreşim frekansları için işaretleme önerildi. Bileşiklerin Kinazolin frekanslarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre yüksek frekansa kayma gözlendi. Kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve Mn < Cd < Fe < Co < Zn < Ni < Cu, sırasına göre yükseldiği saptandı. Bu artış bu metallerin II. Iyonizasyon potansiyeline de uygunluk göstermektedir. Metale bağlı kaymaların metal-ligand titreşim kipleri ile çiftlenim nedeniyle ortaya çıktığı yorumlandı. Biüm Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Kinazolin, kinazolin infrared spektrumu. Sayfa Adedi : 51 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şenay Yurdakul
Özet (Çeviri)
11 STUDY OF SOME METAL (II) QUINAZOLINE COMPLEXES BY USING THE INFRARED SPECTROSCOPY (M.Sc Thesis) Didar YASA GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this study general formula of MX2L2 [ M=Cd,Mn,Ni,Fe,Cu,Zn ; X=Cl,Br ; L=CsH^N2 (quinazoline)] compounds have been prepared for the first time. The IR spectra of complexes are reported. The vibrational frequencies are coming from ligand groups are obtained. In addition, a vibrational assignments are proposed for ligand molecule. Several modes of the coordinated ligand have upward shifts in frequency compared to those in the free molecule, and the shifts are metal dependent. It is noted that the general increase in frequency of the Quinazoline modes with different metals in the complexes studied is in the order Mn < Cd < Fe < Co < Zn < Ni < Cu, which is in agreement with the increasing order of the second ionization potential of the metals. It is inferred that the order of the M-N (ligand) stretching frequencies follows the same reqularity and this order reflects the increasing strength of the M-N bond. Science code Keywords Page Adviser 404.03.01 Quinazoline, infrared spectrum of quinazoline 51 Prof. Dr. Şenay YURDAKUL