Regresyon modelinde kuvvet dönüşümlerinin Monte - Carlo değerlendirmesi
Monte - Carlo evaluation of power transformations in regression model
  1. Tez No: 155953
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Klasik regresyon modelinde, hata terimlerinin birbirinden bağımsız, aynı ve normal dağıldığı varsayılır. Bu çalışmada hata terimlerinin aynı ve normal dağıldığı varsayımlarının sağlanmadığı durumlar modellenmiş ve böyle durumlarda uygulanan kuvvet dönüşümlerinin bu varsayımları sağlama başarımları Monte-Carlo sana! bir deneyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Tukey dönüşümünün normallikten ve Manly dönüşümünün de türdeşlikten ayrılma durumunda diğerlerine göre daha iyi olduklarını göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 212 Regresyon; kuvvet dönüşümleri; Monte-Carlo tahmin 64 Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yavuz ATA
Özet (Çeviri)
In the classical regression model, it is assumed that the error terms are independently, identically and normally distributed. In this study, the cases where the assumptions of normality and homoskedasticity are not valid were modelled and the performances of the power transformations were compared by a Monte-Carlo virtual experiment. The results showed that Tukey's transformation and Manly's transformation performed better than others, respectively in case of the departure from normality and from homoskedasticity. Science Code : 212 Key Words Regression; power transformation; Monte-Carlo estimation Page Number : 64 Adviser : Ass. Prof. Dr. Mustafa Yavuz ATA