Teçhizatların taşınması sırasında maruz kalınan gelişigüzel titreşimler ve güvenli taşıma
Random vibration during equipment transport and safety transport
  1. Tez No: 155952
  2. Yazar: MÜMTAZ AFŞIN ESİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
TEÇHİZATIN TAŞINMASI SIRASINDA MARUZ KALINAN GELİŞİGÜZEL TİTREŞİMLER VE GÜVENLİ TAŞIMA (Yüksek Lisans Tezi) Mümtaz Afşin ESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Pürüzlü bîr yolda, seyahat hızı sabit veya değişken bir araç üzerinde taşınan teçhizatta oluşacak ivmelerin mertebesi incelenmiştir. Seyahat hızının değişken olması, çözümlemeyi durağan olmayan yapısını oluşturacağından aracın ve araç üzerinde bulunan teçhizatın cevap karakteristiği zaman/frekans bölgesinde incelenmiştir. İncelemelerde gerçek yol verileri kullanılıp, bu yol verilerinin ISO yol sınıflandırılmasına göre incelemesi yapılmıştır. Teçhizat ağırlığının, teçhizatın bulunduğu kutunun yastıklama elemanının ve taşınan teçhizatın araç üzerindeki konum değişiminin teçhizat ivme cevabına etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler :taşıma titreşimi, yastıklama elemanı, yol profili, stokastik analiz Sayfa Adedi :105 Tez Danışmanı : Doç Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
RANDOM VIBRATION DURING EQUIPMENT TRANSPORT AND SAFETY TRANSPORT (M.Sc. Thesis) Mümtaz Afşin ESİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Acceleration of equipment with constant or changeable travel velocity transported on a rough road is investigated in this thesis. Because of the non-stationary structure of the problem; the response of the vehicle and the transported equipment is investigated in time/fequency domain. In analysis, real road profile is used and real road profile is analysed with ISO Road Characterisition. Different mass, different suspension parts and different location of the equipment on the vehicle are also investigated. Science Code : 625.01.04 Key Words : transportation vibration, suspansion parts, road profile, stochastic analysis Page Number : 105 Adviser : Assoc.Prof.Dr. Nizami AKTÜRK