Eşdeğer dozun tespiti için çok tablet ve tek tablet yöntemlerinin uygulaması
Using multiple aliquots and single aliquot methods for determination of poleodose
- Tez No: 155960
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
EŞDEĞER DOZUN TESPİTİ İÇİN ÇOK NUMUNE VE TEK NUMUNE YÖNTEMLERİNİN UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Emine ŞENCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, Marmara denizindeki aktif fay hattı örneğinin eşdeğer dozu (Paleodoz) deneysel olarak bulunmuştur. Lüminesans ile tarihlendirme ve paleodoz tayini için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden çok tablet ve tek tablet kullanımına yönelik metotlar bu çalışma için kullanılmıştır. Tek-tablet, tekrar üretme ve ilave doz (SARA) yönteminin modifikasyonu ile bulunan paleodoz sonuçları birbiriyle uyum içindedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 218 OSL 32 Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
11 USING MULTIPLE ALIQUOTS AND SINGLE ALIQUOT METHODS FOR DETERMINATION OF PALEODOSE (M.Sc. Thesis) Emine ŞENCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, the equivalent dose (or paleodose) is determined experimentally for the sample collected from the active main Marmara in NW Turkey Fault. Many methods have been developed for dating by luminescence or for paleodose determination. Multiple aliquots and single aliquot use methods from these were used in this study. The paleodose results from single aliquot procedure, reproduction and modified single aliquot regeneration on additive dose (SARA) methods are found to be agreement with each other. Science Code Key Words Page Number Adviser 218 OSL 32 Prof. Dr. Güneş TANIR