Takım tutucularda meydana gelen gerilmelerin sonlu elemanlarla analizi
The stresses in tool holders analysis of them with finite element method
  1. Tez No: 155961
  2. Yazar: HÜSEYİN İNAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada; ANSYS sonlu elemanlar programı ile torna tezgahındaki takım tutucularda meydana gelen gerilmelerin analizi incelenmiştir. Bunun için AISI 1040 çelik malzeme ile farklı profillerdeki takım tutucular kullanılmıştır. Deneyler; kesme hızı (Ve) 80 m/min, talaş derinliği (a) 2 mm ve ilerleme (s) 0.2 - 0.3mm/dev'lik kesme şartlarında, 40mm çapında ve 300mm boyundaki AISI 1040 çelik malzemelerin üzerinden Universal torna tezgahı ve CNC torna tezgahlarında en az lOOmm'lik boyundan talaş kaldırarak gerçekleştirilmiştir. Talaş kaldırma esnasında oluşan esas kesme kuvveti (Fc), ilerleme kuvveti (Ff) ve pasif kuvvet (Fp)'ler KİSTLER 9257b marka piezoelektrik dinamometre ile ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda elde edUen maksimum kuvvetler, (esas kesme kuvveti Fc=1413.57N, ilerleme kuvveti Ff=700.68N ve pasif kuvvet FP=354N) daha once katı modeli oluşturularak ANSYS paket program ortamına taşman takım tutucu modellerine, Zorev'in takım talaş ara yüzeyi yaklaşımı da dikkate alınarak, talaş temas yüzeyine normal ve teğetsel kuvvetlerin bileşenleri olarak yaydı yük şeklinde uygulanmıştır. Analizler sonucunda eşdeğer gerilmelerin takım tutucuların ön kısmında yoğunlaştığı ve 16.263 Mpa ile 112.906 Mpa arasında değişim gösterdiği gözlemlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Takım tutucular, gerilme analizi, sonlu elemanlar
Özet (Çeviri)
In this study; stresses analysis occuring in tool holders of turning machine has examined with ANSYS finite elements program. Accomplishing this, tool holders which are AISI 1040 steel material with different profiles were used. Experiments were carried out in cutting conditions including cutting velocity (Vc) 80 mm/min, chip depth (a) 2 mm and feed rate (f) 0.2-0.3 mm/rev. In experiments, AISI 1040 steel materials with 40 mm diameter and 300 mm length were used and chip removal processes were carried out 100 mm length of this materials using with universal turning machine and CNC turning machine. Real cutting force (Fc), feed force (Ff) and passive force (Fp) occured during chip removal were measured with KİSTLER 9257b mark piezoelectric dynamometer. Maximum forces obtained from result of the measurements were real cutting force Fc=1413.57N, feed force Ff=700.68N and Fp=354N. Tool holder's solid model previously prepared was imported in ANSYS packet program. These forces, taking into consideration Zorev's tool-chip contact interface approachment, were applied on chip contact interface as components of normal and tangential forces in form of spread loading. At the end of the analysis, equivalent stresses were intensified in front of the tool holder and were changed between 16.263 Mpa with 112.906 Mpa were observed.Key Words : Tool Holders, Stress Analysis, FEM