Bazı heterosiklik aminler ile aldehitlerden schiff bazlarının ve Zn(II) komplekslerinin sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması, ligant protonlanma sabitleri ile Zn(II) kompleks kararlılık sabitlerinin potansiyometrik olarak belirlenmesi
Synthesis and characterization of the schiff bases and from some heterocylic amines and aldehydes Zn(II) complexes, determination of protonation constants of the ligants and stability constants of the Zn(II) complexes potentiometrically
  1. Tez No: 155975
  2. Yazar: NEBAHAT KALEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERİHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
BAZI HETEROSIKLIK AMİNLER İLE ALDEHİTLERDEN SCHİFF BAZLARININ VE Zn (II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZLENMESİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI, LİGANT PROTONLANMA SABİTLERİ İLE Zn (II) KOMPLEKS KARARLILIK SABİTLERİNİN POTANSİYOMETRİK OLARAK BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nebahat KALEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada iki heterosiklik amin ile iki tane aldehitin kondensasyon tepkimesi sonucunda 4 tane Schiff bazı sentezlendi. Aldehit olarak; salisilaldehit ve para vanilin, amin olarak; 3- amino- 1,2,4- triazol ve 2-amino-5-merkapto- 1,3,4- tiyadiazol alındı. Schiff bazlarının yapıları element analizleri, FTIR, *H-NMR, 13C-NMR, UV-GB spektrumlan ile aydınlatıldı. Ardından Schiff bazlarının Zn(II) kompleksleri sentezlendi ve yapıları ise element analizleri, iletkenlik ölçümleri, FTTR, ÜV-GB spektrumlan, *H-NMR, 13C-NMR ve termal analizler (TGA) ile aydınlatıldı. Çalışmamızın ikinci bölümünde elde edilen Schiff bazlarının protonlanma sabitleri ile Zn (II) komplekslerinin kararlılık sabitleri 1:1 alkol: su ortamında 25 + 0,1 °C'de potansiyometrik olarak belirlendi. Bilim Kodu : 405. 01. 01 Anahtar Kelimeler : Schiff bazları, Zn(H) kompleksleri, potansiyometri Sayfa Adedi : 81 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Perihan GÜRKAN
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF THE SCHIFF BASES AND FROM SOME HETEROCYLIC AMINES AND ALDEHYDES Zn(H) COMPLEXES^ DETERMINATION OF PROTONATTON CONSTANTS OF I THE LIGANTS AND STABDLITY CONSTANTS OF THE Zn(H) COMPLEXES POTENTIOMETRICALLY. (M.Sc. Thesis) Nebahat KALEM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this work, four Schiff bases have been synthesized the condensation reaction of two heterocyclic amines with two aldehydes. Amines and aldehydes were 3- amino-l,2,4-triazole and 2-amino-5-mercapto-l,3,4-thiadiazole; Schiff bases have been characterized by elemental and spectral (FTTR^H-NMR, 13C-NMR, UV-GB) analyses. Zn(H) complexes of the Schiff bases have been synthesized and characterized by elemental and spectral (FTIR^H-NMR, 13C-NMR, UV- GB) analyses, conductivity meosurements and thermogravimetric analyes. Protonation constants of the Schiff bases and stability constants of the complexes have been determined potentiometrically in 1:1 watenethanol medium at 25 ±0,1 °C. Science Code : 405. 01. 01 Key Words : Schiff bases, Zn (H) complexes, potentiometry Page Number: 81 Adviser : Prof. Dr. Perihan GÜRKAN