Fuzzy altgruplar
Fuzzy subgroups
- Tez No: 155981
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALİ ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
FUZZY ALTGRUPLAR (Yüksek Lisans Tezi) Betül AĞIRGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Üç bölümden oluşan bu tezin ikinci bölümünde gerekli olan ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Rosenfeld ve Atony Sherwood'un çalışmaları incelenerek fuzzy grupoid, fuzzy altgrup ve özellikleri; Akgül tarafından tanımlanan fuzzy altgruplann çarpımları, Abu Osman tarafından tanımlanan fuzzy altgruplann T çarpımları ve n fuzzy altgrubun çarpımı, Das tarafından tanımlanan fuzzy seviye altgruplar, Sidky ve Mishref tarafından tanımlanan fuzzy kosetler ve fuzzy normal altgruplar ve Mishref tarafından tanımlanan asal fuzzy altgruplar arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 224 Anahtar Kelimeler : Fuzzy Küme, Fuzzy Grupoid, Fuzzy Altgrup Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet Ali ÖÇAL
Özet (Çeviri)
FUZZY SUBGROUPS (M.Sc. Thesis) Betül A?IRGÜN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT This thesis consists of three main chapters. Required basic informations are given in the second chapter. In the third chapter, the studies of Rosenfeld and Antony Sherwood are examined besides fuzzy groupoid, fuzzy subgroup and these groups's charesterictics are given. Products of fuzzy subgroups defined by Akgiil, T-products of fuzzy subgroups and products of n fuzzy subgroups defined by Abu Osman, fuzzy level subgroups defined by Das, fuzzy cosets and normal fuzzy subgroups defined by Sidky and Mishref are explained. Lastly primary fuzzy subgroups defined by Mishref are dealth with. Science Code Key Words Page Number Adviser 224 Fuzzy Set, Fuzzy Groupoid, Fuzzy Subgroup 55 Doç. Dr. Ahmet Ali ÖÇAL