Rengin farklı mobilya ve mekanlardaki psikolojik etkileri
Psychological effects of colour on different furniture and places
  1. Tez No: 156015
  2. Yazar: FİLİZ KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada, sanat ve mobilya tasarım tarihi ana çizgileri ile incelenmiş, buna bağlı olarak mobilya tasarımında estetik boyutu temel tasarım sistematiği içerisinde değerlendirilmiştir. Sanat yaratıcılığın ifadesinde bir araç olarak kabul gören temel tasarım öğretisinin önemi diğer alanlarda olduğu gibi mobilya tasarımında giderek artmaktadır. Temel tasarım öğelerinden rengin, farklı mobilya ve mekanlardaki psikolojik etkileri araştırma konusu olarak seçilmiştir. Bu amaçla Ankara da cafe - bar, pastane, konfeksiyon ve restaurant olmak üzere 40 işyerinde toplam 200 kullanıcıya 13 sorudan sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar, araştırma konusu mekanlar ile bu mekanları donatan mobilyaları yeterli oranda ilginç bulmamışlardır. Bu nedenle anılan mekanlar ile buralarda kullanılan mobilyaların renk açısından gerekli niteliklerine ilişkin öneriler verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Renk, Doku, Mobilyada Renk, İç Mekanda Renk
Özet (Çeviri)
In this study, the history of art and design history has been examined within its main lines, considering this examination eshetic dimension of furniture design has been assesed within basic design systematic. The importance of basic design doctrine which is accepted as a means of expression of artistic creativity, is increasing day by day in furniture designing as well as in other areas. Psychological effects of colour on different furniture and places, components of basic design, have been choosen as a research subject. For this porpose, questionaire consisting of 13 question has been applied for 40 business to totally 200 users at the cafe- bar, pastry -shop, ready- made chotles and restaurants in Ankara. According to research results th users did nat find the places and furniture in them interesting enough. Therefore, considering colour suggestions have been given related to required qualities of furniture used in these places.Keywords : Colour, value, texture, colour at the furniture, colour at the inside place.