Düz dişli çarklarda scoring oluşumunun deneysel incelenmesi
Experimental investigation of scoring constitution on spur gears
  1. Tez No: 156016
  2. Yazar: MERT ŞAFAK TUNALIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
DUZ DIŞLI ÇARKLARDA SCORING OLUŞUMUNUN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mert Şafak TUNALIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Makinalarda hız ve momentin artmasıyla birlikte dişli çarklarda diş dibinden kırılma ve pitting oluşumunu yanı sıra scoring oluşumuda kendini göstermiştir. Scoring, oluşum aşamasında bir çok parametrenin etkili olmasından dolayı mukavemet hesapları net bir şekilde belirlenmemiştir. Scoring oluşumunu belirlemek için Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Laboratuarlarında deneyler yapılmıştır. Deneylerde aynı tip çelik dişliler, çeşitli kaplama malzemesi kullanılarak kaplanmış, bu şekilde kaplama malzemesinin scoring açısından dişli çark mekanizmalarında kullanımı incelenmiştir. Deneyler, daha önceki araştırmacılar tarafından yapılan deneylere paralel olduğu için scoring oluşumuna etkili parametrelerden en düşük seviyede olanları kullanılmamıştır. Bu sayede kaplama yapılan dişlilerin, kaplama yapılmamış olan dişlilere karşı üstünlükleri gözlenmeye çalışılmıştır. Deneyler Scoring oluşumundan sonra bir müddet daha devam ederek, scoringin oluştuktan sonra ne şekilde seyir izlediği saptanmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 944 Anahtar Kelimeler : Scoring, pitting, düz dişli, yüzey pürüzlülüğü, kaplama malzemesi Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
11 EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF SCORING CONSTITUTION ON SPUR GEARS (M-ScThesis) Mert Şafak TUNALIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT Fracture, pitting and also scoring formation occurs in tooth bottoms in gears with the increase of velocity and moment in machines. There are a lot of effective parameters in this formation phase. Thus, strength calculations of scoring have not yet been determined exactly. Experimental studies have been realised in laboratories of Gazi University, Faculty of Engineering & Architecture to determine the scoring formation. Same type of steel gears are coated with different coating materials in the experiments and the effect of coating material usage in gear mechanisms is investigated. These experiments are the parallel of the experiments of former studies. For this reason, lowest level of parameters which influence scoring formation are used. By this way, the advantage of coated gears on gears that are not coated is examined. After scoring formation, the experiments are maintained for a while and the damage stage after the scoring formation is determined. Science Code : 944 Key Words : Scoring, pitting, spur gear, surface roughness, coating materials Number of Pages : 127 Advisor :Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN