Astımlı hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi
To determine quality life of patients with asthma
- Tez No: 156184
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Can, R., Astımlı Hastaların Yaşam Kalitelerinin Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Araştırma, astımlı hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla Şubat - Mart 2003 tarihinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekimliğinden yazılı ve hastalardan sözel izin alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taranarak geliştirilen anket formu ve SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler görüşme yolu ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hastaların yaş ortalaması 43.25 olup % 81.6'sı kadın ve %49.4'ü ev hanımıdır. Hastaların % 42.4'ü 1- 5 yıldır astım hastasıdır. Hastalardan % 20.3' ü astımla ilgili bilgi aldıklarını, % 52.9'u bilgiyi doktordan aldıklarını ve % 90.7' si yeniden astımla ilgili bilgi almak istediklerini belirtmişlerdir. Hastaların astımını en çok tetikleyen faktörler sigara, soğuk hava, toz, boya, temizlik maddeleridir. Astımlı hastaların cinsiyetlerine göre global olarak yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum puan ortalamaları arasındaki fark, çalışma statüleri ile fonksiyonel durum ve global olarak yaşam kalitesi puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Can, R. To Determine Quality Life of Patients With Asthma, Hacettepe University, Health Science Institute, Internal Medicine Nursing Programme, Master thesis, Ankara, 2004. The research about Asthma patients' life quality is done at Ankara University Hospital Departmen of Chest and Allergic Disease inbetween the patients coming during February - March 2003. Morover, research is done by the written permision of the institude Ankara University Hospital Department of Chest and Allergic Disease and verbal permision of patients. Both the questionare form which is designed by researcher due to surveys and SF 36's quality of life scales are used while collecting data done by verbal methods and meetings. Due to research result the avarege age of patients is 43.25 years, and %81.6 percentage of them are women also the rate of house-wife is %49.4. The rate of patients possessing asthma in their last one and five years becomes %42.4. Also, %20.3 percentage of paints stated to take information about asthma, and % 52.9 of them get those information from doctors. Morever, % 90.7 of them want to get again information. The factors which mostly alert their asthma are cigarette, cold weather, dust, dye, cleaning materials.