Preterm doğan bebeklerin kaba ve ince motor gelişimleri
Gross and fine motor development of preterm infants
  1. Tez No: 156409
  2. Yazar: SEBİL KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde Ekim 2003 - Mayıs 2004 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın birinci amacı; preterm yenidoğanların motor gelişim basamaklarını iki ayrı gözlemsel değerlendirme kullanarak takip etmekti, ikinci amacı ise motor gelişim basamaklarındaki gecikmeleri belirlemek ve gereken egzersiz programını planlamak için en uygun gözlemsel değerlendirme yöntemini preterm yenidoğan fizyoterapi izleminde rutin kullanıma sokmaktı. Çalışmaya alınan 42 olguya düzeltilmiş 6. ve 12. aylarında PFMAI ve AIMS gözlemsel değerlendirme yöntemleri uygulandı. PFMAI postür ve ince motor becerileri, AIMS postür becerilerini değerlendirmekte idi. Değerlendirmelerde düzeltilmiş yaşlar esas alındı. Değerlendirme sonuçlarına göre bebeklere uygun fizyoterapi programı planlandı ve uygulandı. PFMAI ve AIMS 6. ve 12. ay sonuçları arasındaki uyum Kohen'in kappa ölçümü ile karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında uyum olduğu saptandı. Doğal ilerleme süreci dikkate alındığında, PFMAI 6 ile 12.ay postür ve ince motor sonuçları; AIMS 6 ile 12.ay sonuçları arasında gerilemeler gözlemlenmemiştir. Olguların PFMAI 6. ay sırtüstü ve yüzüstü sonuçları arasında istatistiksel bir fark bulunamadı. Doğum ağırlıklarının ve gestasyon haftalarının bebeklerin motor gelişim basamaklarına etkili olmadığı görüldü. Çalışmamızın sonucunda PFMAI değerlendirmesinin yaş gruplarına göre bölümlere ayrılması, çocuğu farklı pozisyonlara zorlamadan gözlemlemesi, ayrıntılı postür ve motor gelişimin yanında ince motor gelişimi de değerlendirmesi açısından motor gelişim basamaklarındaki gecikmelerin belirlenmesi ve erken fizyoterapi programının planlanmasında yardımcı bir değerlendirme olarak kullanabileceğini düşünmekteyiz. 99
Özet (Çeviri)
The first aim of this study which was conducted in Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Paediatrics, Division of Child Neurology through October 2003 - May 2004 was to follow up the motor development levels of preterm infants by using two different observational assessements methods. The second aim was to identify the delays in motor development levels and planning the required exercise programme by placing the most appropriate observational assessment into routine usage at the infant physiothreaphy programme. PFMAI and AIMS observational assessments were applied to all of the cases at 6th and 12th months corrected age. PFMAI was evaluating the posture and fine motor skills and AIMS was evaluating posture skills. According to the assessements results, the appropriate physiotheraphy programme is planned and applied to the 42 infants. The correlation between PFMAI and AIMS results at 6th and 12th months are compared with Kohen's Kappa measure. Accordance was well between PFMAI and AIMS. When the natural progress process is taken into consideration, no regression is observed between PFMAI 6th and 12th month posture and fine motor results; AIMS 6th and 12th month results. No statistical difference is obtained between prone and supine results of PFMAI 6th month. It was observed that the birthweights and gestation weeks has no effect on infants' motor developmental levels. As the result of our study, we suggest that, PFMAI can be used as a supplementary tool, for identifying the delays in motor development levels and planning the early physiothreaphy programme because of its; classification according to age groups, observing child without forcing to different positions, assesing the fine motor development besides the detailed posture and motor development properties. 100