Preterm yenidoğanlarda nörogelişimsel tedavinin doğum sonrası gelişim süresine etkileri
The effects of neurodevelopmental treatment on neuromotor development of preterm infants
  1. Tez No: 156464
  2. Yazar: NALAN EŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde Mayıs 2003 - Mayıs 2004 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı; ileri ve orta derecedeki preterm yenidoğanların doğum sonrası nöromotor gelişim farklılıklarını izlemek ve erken fizyoterapi ile ileri derecedeki pretermlerin kaçıncı ayda orta derecedeki pretermlerin gelişimini yakaladıklarını araştırmaktı. Çalışmaya yaşamı etkileyecek düzeyde görme ve işitme problemi olmayan 18 ileri derecede preterm, 35 orta derecede preterm bebek olmak üzere toplam 53 bebek alındı. Çalışmaya alınan tüm olgular tedaviye düzeltilmiş yaşları 1 aylıkken başladı, tedavi öncesi ve tedavi devam ettiği sürece BSID-II testi ile 3 ay aralarla değerlendirildi. Olgular ortalama 9 ay takip edildi ve takip süresi boyunca tüm olgulara NDT uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, conducted at istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology between May 2003 - May 2004, was to investigate at which month the very preterm infants caught up the developments of moderately preterm infants with early physiotherapy by observing postnatal neuromotor development differencies of very preterm and moderately preterm infants. Without evident visual or auditory impairment, totally 53 infants consisted of 18 very preterm and 35 moderately preterm were included in study. All patients, started physiotheraphy while their corrected age was a month and assesed at every 3 months periodically both in pre-treatment and during treatment by BSID-II test. All cases followed averagely 9 months and treated with NDT.