Preeklamtik anne bebeklerinde serum çinko, bakır, selenyum düzeyleri ve morbidite-mortalite ile ilişkisi
Serum zinc, copper, selenium levels in newborns born to preeclamptic mothers and relation with morbidity-mortality
  1. Tez No: 156583
  2. Yazar: ZEKİ SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ ÖRS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Preeklampsi anne ve bebek mortalite ile morbiditesinin önemli sebepleri arasındadır. Gebelikte oksidatif stres bebek morbidite ve mortalitesi üzerinde etki gösterebilir. Oksidatif stresin daha fazla arttığı yüksek riskli gebelerde eser elementler antioksidan sistemlerdeki rolünden dolayı, anne ve bebek açısından koruyucu olabilir. Ancak preeklamptik anne bebeklerinde eser element düzeyleri ile morbidite ve mortalite ilişkisi konusunda yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada preeklamptik anne bebeklerinde çinko (Zn), bakır (Cu), selenyum (Se) düzeyleri ve morbidite-mortalite ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 19 preeklamptik anne bebeği (31.74±2.33 gebelik haftası) ve dokuz kontrol (32.56±2.74 gebelik haftası) alındı. Göbek kordonundan alınan kanda Cu, Zn, Se konsantrasyonları Furnace Atomik Absorbsiyon Spektroskopi yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Serum Zinc, Copper, Selenium Levels in Newborns Born to Preeclamptic Mothers and Relation with Morbidity-Mortality Preeclampsia is a common cause of morbidity and mortality in mothers and newborns. Oxidative stress in pregnancy may affect morbidity and mortality in newborns. In high risk pregnancies that oxidative stress more increased, trace elements may have protective effect due to their role in antioxidant system. However, there is no enough study on trace element levels in newborns born to preeclamptic mothers and its relation with mortality and morbidity. We aimed in this study to evaluate serum levels of zinc (Zn), copper (Cu) and selenium (Se) in infants of preeclamptic mothers and their relation with mortality and morbidity. Nineteen newborns of preeclamptic mothers (31.74±2.33 gestational age) and 9 control subjects (32.56±2.74 gestational age) were included in the study. Cu, Zn, Se concentrations were measured in cord blood by furnace atomic absorption spectroscopy method.