Konvansiyonel ve laparoskopik apandektomi uygulanan hastalarda peritoneal fibrinolitik aktivite:prospektif non-randomize klinik çalışma
Proteneal fibrinolytic activity in conventional and laparoscopic appendicectomy: a prospective non-randomized clinical trial
  1. Tez No: 156664
  2. Yazar: EBRU DAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Kliniğimizde laparoskopik apandektomi 1997 yılından beri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Gelişen tecrübe ile operasyon süresi konvansiyonel teknikle kıyaslanacak düzeylere ulaşmıştır.Bu çalışmada da gösterildiği gibi, operasyon süresi konvansiyonel grupta 44.3 ± 16.3 dakika ve laparoskopik grupta ise benzer şekilde 46.6 ±13.5 dakika olarak ölçülmüştür. Peritoneal fibrinolitik sistemin postoperatif yapışıklık oluşumunda anahtar rol oynadığı kabul edilmektedir. Laparoskopik cerrahinin konvansiyonel cerrahiye göre daha az yapışıklık oluşumu ile sonuçlandığı düşünülmektedir fakat literatürde bu konuda yapılmış yeterli klinik çalışmalar yoktur, mevcut çalışmalar ise çelişkili sonuçlar bildirmektedir. Laparoskopik apandektominin minimal invazif bir yöntem olması nedeniyle periton dokusu üzerinde daha az mekanik hasara neden olduğu dolayısyla daha az yapışıklık oluşumu ile sonuçlanacağı söylenebilir. Bu çalışmada ; peritoneal fibrinolitik aktivite açısından konvansiyonel ve laparoskopik apandektomi arasında anlamlı fark bulunmamıştır fakat konu ile ilgili yapılan tek çalışma olması açısından daha fazla parametrelerin kıyaslandığı ve daha uzun takip süreli yeni klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Sonuç olarak ; laparoskopik apandektomi günümüz koşullarında tecrübeli ekiplerin olması halinde konvansiyonel apandektomi kadar kolay uygulanabilen, kısa süren ve maliyeti çok da fazla olmayan bir yöntemdir. 38
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Laparoscopic appendicectomy has being performed with success in our cilinic since 1997. With improving experience the duration of operation has reached the time which is comparable with open surgery. As shown in this present study the operation time for conventional appendicectomy was 44.3 ± 16.3 minutes and 46.6 ± 13.5 minutes for laparoscopic appendicectomy. It's been widely accepted that the peritoneal fibrinolytic activity plays a key role in the formation of postoperative adhesions. Laparoscopic surgery has been claimed to be less adhesiogenic than conventional open surgery but in the literature sufficient data about the subject are lacking and existing studies report contradictory results. As being a minimally invasive approach, it could be argued that laparoscopic appendicectomy causes less mechanical trauma to the peritoneum so that resulting with less adhesion formation. In this present study no differences by means of peritoneal fibrinolytic activity was found between conventional and laparoscopic appendicectomy. But as this study is the first one for acute appendicitis comparing fibrinolytic activity between open and laparoscopic surgery ; more clinicial trials are being needed which compare more parameters with long follow- up periods. In conclusion, for today's circumstances laparoscopic appendicectomy could be performed as easy as open appendicectomy if experienced medical stuff is available and as well have comparable operative times and costs with open appendicectomy. 39