Deksmedetomdin'in laringoskopi ve cerrahi strese karşı oluşan hemodinamik ve nöroendokrin yanıtı ile desfluran ihtiyacına etkisi
Effects of dexmedetomidine on haemodynamic, neuroendocrine responses and desflurane requirement during the tracheal entubation and surgical stress
  1. Tez No: 156720
  2. Yazar: NERMİN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, deksmedetomidinin trakeal entübasyon ve cerrahi strese karşı oluşan hemodinamik ve nöroendokrin yanıt ile desfluran ihtiyacına olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Elektif batın operasyonu geçirecek ASA I-II grubuna giren 25 hasta rasgele iki gruba ayrıldı. D grubuna preoperatif intravenöz yolla 1 ug.kg“1 dexmedetomidin, P grubuna ise sadece serum fizyolojik verildi. Anestezi indüksiyonu 2 ug.kg”1 fentanil ve 3- 6 mg.kg“1 tiyopental sodyum ile kas gevşemesi ise 0,1 mg.kg'1 vekuronyum ile sağlandı. İdamede % 3-6 desfluran ve %50 N20 / 02 kullanıldı. Preoperatif dönemde hastaların hemodinamik parametreleri ve sedasyon skorları, peroperatif dönemde desfluran ihtiyacı ve hemodinamik parametreleri, postoperatif dönemde ise hemodinamik parametreleri, derlenme skorları, VAS değerleri ve analjezik ihtiyaçları kaydedildi. Ayrıca katekolamin düzeylerinin ölçümü için biri kontrol olmak üzere 4 zaman diliminde kan örnekleri alındı. D grubunda infuzyonun 5. dakikası ve anestezi indüksiyondan önce kalp atım hızı daha düşük bulundu. Gruplar arasında sistolik ve diyastolik basınçlardaki farklılık anlamlı değildi. Katekolamin seviyeleri de gruplar arasında farklı değildi. İlaç infüzyonundan sonra bakılan Ramsey Sedasyon Skoru D grubunda anlamlı olarak daha yüksek idi. Operasyon sırasındaki desfluran ihtiyacı D grubunda düşüktü. Postoperatif VAS değerleri ile derlenme skorları D grubunda daha düşüktü. Sonuç olarak, preoperatif 1 ug.kg”1 dexmedetomidinin trakeal entübasyona ve cerrahi strese karşı oluşan hemodinamik ve nöroendokrin yanıtı baskılamada yetersiz kaldığı ancak operasyon sırasındaki desfluran ihtiyacını azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study we aimed to evaluate the effects of dexmedetomidine on haemodynamic, neuroendocrine responses and desfluran requirement during the tracheal entubation and surgical stress. Twentyfive patients with ASA I-II who underwent elective abdominal surgery were divided two groups randomly. Preoperative lugr/kg dexmedetomidine was administered via intravenous route in dexmedetomidine group, saline was administered in control group. Anesthesia induction was provided by 2 ugr/kg fentanile and thyopenthal sodium 3-6 mg/kg. Muscle relaxation was provided with vekuronium 0,lmg/kg. Maintinance was provided with 3-6% desfluran and %50 N20/02. Heamodynamic parameters, sedation scores and desflurane requirement were recorded in the preoperative period. Heamodynamic parameters, recovery score, VAS and requiretment analgesic were recorded in the postoperative period. Blood samples for cathecholamine measurements were obtained once prior the anesthesia and 4 times after anesthesia. Blood samples were collected in tube with EDTA and transported under cold chain. Ramsey sedation score was recorded after dexmedetomidine infusion. Heart rate decreased at 5 minutes, during dexmedetomidine administration and just before induction. Sistolic and diastolic blood pressures were not significantly different between groups. Cathecholamine levels were similar in all groups. Ramsey sedation score following drug infusion was significantly higher in dexmedetomidine group than the control group. VAS and recovery score were lower in dexmedetomidine group. In conclusion use of preoperative lp.gr/kg dexmedetomidine was failed to constraint the hemodynamic and neuroendocrine responses to tracheal entubation and surgically stress, but desflurane requirement was decreased in the perioperative period.