Postoperatif hasta kontrollü analjezide tramadol ve lornoksikamın birlikte kullanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the usage of 'tramadol' and 'tramadol and lornoxicam together' in postoperative patient controlled analgesia
- Tez No: 156722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET MALTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Postoperatif Hasta Kontrollü Analjezide Tramadol İle Tramadol Ve Lornoksikam'ın Birlikte Kullanımlarının Karşılaştırılması Dr. Ece Ögdül, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD, İZMİR. Amaç: Postoperatif ağrının tedavisinde kullanılan ve |j. reseptörler üzerinden zayıf opioid etkili olan tramadol ile; ülkemizde yeni kullanıma giren oksikam grubu nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaç olan lornoksikamın birlikte kullanımlarına ilişkin henüz yayınlanmış bir araştırma yoktur. Bu çalışmada, tramadol ve lornoksikam'ın birlikte kullanımlarının sağlayacağı postoperatif analjezik etki ile tramadolün tek başına sağladığı analjezik etkinin, yan etki insidansındaki değişim de göz önüne alınarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, DEÜTF İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tarafından bilateral salpingooferektomi yapılmış yada yapılmamış elektif total abdominal histerektomi uygulanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 44 hastada yapıldı. Tüm hastalara premedikasyon amacıyla operasyondan bir gün önce saat 22:00'de ve operasyondan iki saat önce 5-10 mg oral diyazepam verildi. Tüm hastalara standart anestezi uygulandı. Operasyonun sonunda hastalar ekstübe edilip derlenme ünitesine alındılar. Ağrı skorlaması VAS > 3 olunca kura ile Grup T ve Grup T+L olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Grup T' ye (tramadol) intravenöz 1 mg/kg tramadol verildi ve hasta kontrollü analjezi'ye (HKA) başlandı. Grup T+L'ye ise intravenöz 8 mg lornoksikam ve 1 mg/kg tramadol verildi ve HKA başlandı. HKA cihazı toplam 500 mi % 0,9 NaCl içinde Grup T için 300 mg tramadol, Grup T+L içinse 300 mg tramadol ve 16 mg lornoksikam olacak şekilde hazırlandı. Bazal infüzyon: 10 ml/sa, bolus: 5 ml, kilit süresi: 30 dk olacak şekilde ayarlandı. Postoperatif 15, 30, 45, 60. dakikalarda ve 2, 4, 8, 12, 24. saatlerde VAS, Sp02, solunum sayısı, kan basıncı, nabız değerleri kaydedildi. Eş zamanlı olarak hastaların sedasyon skorları, bulantı kusma skorları ve titreme skorları kaydedildi. Bulantı kusma skoru 2 ve üzerinde olan hastalara lOmg metoklopramit ve VAS>5 olanhastalara 0,03mg/kg morfin yapıldı. Demografik veriler, hemodinamik ölçümler, HKA'dan giden ilaç miktarı, VAS ve ek ilaç tüketiminin gruplar arası farkım karşılaştırmak için Mann Whitney U Testi, sedasyon skoru, bulantı kusma skoru ve titreme skorunu karşılaştırmak için ki-kare testleri, gerekli durumlarda Fisher Kesin Ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Hastalardan 4'ü çalışma dışı kaldı. İki grup arasında demografik veriler açısından fark yoktu. Grupların VAS değerleri saatlere göre karşılaştırıldığında 4, 8 ve 12. saatlerde istatistiksel açıdan anlamlı olarak Grup T+L'deki değerler Grup T'den daha düşük bulunmuştur (sırasıyla p değerleri: 0,005-0,032-0,031). HKA'dan giden ilaç miktarları karşılaştırıldığında 12. (p=0,019) ve 24. (p=0,001) saatlerde Grup T+L'de kullanılan ilaç miktarı Grup T'den istatistiksel açıdan anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Her iki grupta saptanan SpÛ2 değerlerinin ortalamaları ve standart sapmaları karşılaştırıldığında SpCVnin 24. saatte yapılan ölçümlerinde Grup T+L'de bulunan değerin, Grup T'nin değerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,011). Uygulanan metoklopramid miktarlarında 60. dk ve sonrasında Grup T+L'de anlamlı bir düşüklük bulundu (p değerleri sırayla 0,047-0,047-0,036-0,024-0,015). Morfin miktarları arasında da 4. saat ve sonrasında anlamlı farklar saptanmıştır (p değerleri sırasıyla 0,047- 0,047-0,047-0,047). Sonuçlar: Tramadol ve lornoksikamın birlikte kullanılması HKA'dan kulanılan ilaç tüketiminin azalmasını sağlamış ve daha iyi bir analjezi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparison Of The Usage Of“Tramadol”And“Tramadol And Lornoxicam Together”In Postoperative Patient Controlled Analgesia Dr. Ece Ögdül, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, İZMİR Objective: There isn't still any published research related to the together usage of tramadol which has weak opioid effect on \i receptors and is used for postoperative pain, and lornoksikam which is recently used in our country and a nonsteroid antiinflammatory drug from a group of oxicam. The aim of the present study is to compare the postoperative analgesic effect of tramadol and lornoxicam combination and the analgesic effect of tramadol alone by taking into consideration of variation in side effect incidence. Methods: 44 patients who were included to scheduled undergo bilateral salpingo oophorectomy with or without elective total abdominal histerectomy by Gynecological Diseases and Maternity Clinic joined to our study after consent of DEU Medicine Faculty Local Ethic Board was taken. All patients were given 5-10 mg diyazepam a day before the operation at 10.00 PM and also before 2 hours for premedication. Standart anesthetic management was applied to all patients. At the end of the operation the tracheas were extubated and then transferred to postanesthesia care unit (PACU). Since the pain scoring was VAS > 3, they were randomly divided into Group T (tramadol) and Group T+L (tramadol+lornoxicam). Group T is given intravenously 1 mg/kg tramadol and patient controlled analgesia (PCA) started. Group T+L is given intravenously 8 mg lornoxicam and 1 mg/kg tramadol and PCA started. PCA device is prepared by adding 300 mg tramadol into 500 ml 0.9 % NaCI for Group T and 300 mg tramadol and 16 mg lornoxicam for Group L. Basal infusion: 10 ml/h, bolus: 5ml, locking period: 30 minutes and 4 hours limit is 100 ml. VAS, SpO^ respiratory rates, blood pressure and pulse rates were recorded postoperatively at 15., 30., 45., 60. minutes and 2., 4., 8., 12. and 24. hours. Simultanously, sedation scores, nausea scores and trembling scores of patients were recorded. lOmg metoclopramide is given to the patients whose vomit score is 2 and more than 2 and0,03mg morphine is given to VAS>5 patients. In order to compare the difference between groups in demographic data, hemodynamic measures, medicine from PCA, VAS and additional tramadol usage, Mann Whitney U test was used and to compare sedation score, nausea score and trembling score Chi-square tests and Fischer Chi-square test were used when necessary. Results: Four of the patients had to be out of the study. There isn't any difference with regard to demografic data between two groups. When VAS values of groups were compared to hours, at 4.(p=0,005), 8. (p=0,032) and 12.(p=0,031) hours the values in Group T+L were meaningfully lower than Group T. When the medicine spent from PCA is compared, at 12.(p=0,019) and 24.(p=0,001) hours the medicine amount in Group L is meaningfully lower than Group T. When comparing the average of SpÛ2 value and standart deviation, the value of SpÛ2 in Group T+L is meaningfully higher than the value in Group T at 24. hour (p=0,011) measures. A decreasement in Group T+L is found in the metoclopramide amounts applied in the 60. minute and after 60. minute (p=0,047-0,047- 0,036-0,024-0,015). Statistically significant differences are found in the morphine amounts applied in the 4. hour and after 4. hour (p=0,047-0,047-0,047-0,047). Conclusion: Combination of tramadol and lornoksikam provided a good analgesia and lower tramadol usage from PCA.