Operasyon öncesi oral karbonhidrat solüsyonu alımının stres yanıta etkisi
The effect of preoperative feeding two hours before surgery with oral carbonhydrate solutions on stress response
  1. Tez No: 156737
  2. Yazar: ÖZLEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCÜMENT YENTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışmamızda, ameliyattan iki saat öncesine dek oral karbonhidrat solüsyonu alımının cerrahi stres yanıta etkisini değerlendirdik. Çalışma, elektif şartlarda, lomber ve servikal disk hernisi sebebiyle öpere edilecek ASA I-II grubundan erişkin hastalarda yapıldı. Metabolik, endokrin, karaciğer hastalığı, obezite, ateş ve infeksiyonu olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Toplam 40 hasta rastlantısal seçim ile 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Gruplardan birine (Grup KH, n=20), cerrahiden önceki gece saat 24:00'da 800 ml_ ve operasyondan 2 saat önce saat 06:00'da 400 ml_ %12,5 karbonhidrat içeren oral karbonhidrat solüsyonu (Nutricia preop) içirildi. Operasyondan önce 8 saat aç bırakılan diğer grupta (Grup AÇ, n=20) açlık döneminden önce gıda alımı serbest bırakıldı. Sabah saat 7:30-8:30 arasında operasyona alınan hastalara, rutin monitörizasyon yapılarak aynı anestezi yöntemi uygulandı. Tüm hastalardan, kan şekeri ve insülin düzeyi tespiti için operasyondan bir gün önce (Preop 1), ameliyathanede preoperatif dönemde (Preop 2), entübasyondan sonra (Entübasyon), cilt insizyonundan sonra (Cilt insiz.), 30. dakikada (307), 60. dakikada (607), 2. saatte, 6. saatte ve 24. saatte kan örneği alındı. Aynı dönemlerde kaydedilen hemo dinamik değerler istatistiksel analizde kullanıldı. Kortizol düzeyi tespiti için operasyondan 1 gün önce (Preop 1), ameliyathanede preoperatif dönemde (Preop 2), cilt insizyonundan 2 ve 24 saat sonra kan örneği alındı. İnterlökin- VI (IL-VI) düzeyi tespiti için operasyondan 1 gün önce (Preop 1), ameliyathanede preoperatif dönemde (Preop 2), cilt insizyonundan 6 ve 24 saat sonra kan örneği alındı. 45Gruplar arasında hasta ve ameliyatla ilgili özellikler, hemo dinamik veriler, kan şekeri ve kortizol değerleri açısından anlamlı fark bulunmadı. İnsülin değerleri; preoperatif 2. dönem, entübasyon dönemi, cilt insizyonu dönemi, 30. dakika ve 60. dakikada KH grubunda AÇ grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. KH grubunun insülin düzeyi cilt insizyonu dönemi, 30. dakika, 60. dakika, 2. saatte preoperatif 1. dönemden anlamlı olarak düşükken, AÇ grubunun insülin düzeyi preoperatif 2. dönem, entübasyon dönemi, cilt insizyonu dönemi, 30. dakika, 60. dakika, 2. saat ve 6. saatte preopratif 1. dönemden anlamlı olarak azdı. IL-VI düzeyi cilt insizyonun dan 6 saat sonra her iki grupta artmış iken KH grubundaki artış AÇ grubundan anlamlı olarak fazlaydı. Lomber ve servikal disk hernisi operasyonlarında, operasyon öncesi oral karbonhidrat solüsyonu ile beslenmenin, cerrahi stres yanıt üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna vardık. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study was to determine the effect of preoperative feeding two hours before surgery with oral carbohydrate solutions on stress response to surgery and anesthesia. The study was performed in 40 ASA MI adult neurosurgical patients undergoing elective lumbar or cervical spine surgery. Patients with metabolic, endocrine, infective, liver diseases, fever, and obesity were excluded from the study. Patients were randomly allocated to two equal groups each consisting of 20 patients. Group KH (n=20) received 12.5% oral carbohydrate solution (Nutricia Preop® ) 800 mL at 00:00 the night before and 400 ml_ at 06:00 which is 2 hours prior to operation. Group AC (n=20) fasted for 8 hours prior to operation. All patients were admitted to the operating theater at the same time periods (07:30-08:30). Standart anesthesia protocols and monitoring was applied to all patients. For the analysis of blood glucose and plasma insulin levels blood samples were received from every patients the day before the operation (Preop. 1), in the operation room (Preop. 2), after intubation, immediately, 30. minutes, 60. minutes, 2. hours, 6. hours and 24. hours following skin incision. Hemodynamic parameters were recorded at the same periods used in statistical analysis. Plasma Cortisol levels were assessed in the samples at periods Preop. 1, Preop. 2 and 2 and 24 hours after skin incision. At periods Preop. 1, Preop. 2 and 6 and 24 hours following skin incision plasma interleukin-VI levels were also determined. The characteristics of patients and operations, hemodynamic parameters, blood glucose and plasma Cortisol levels were similar between the two groups. Plasma insulin levels at the periods Preop. 2, intubation, skin incision, 30. minutes, 60. minutes in Group KH were significantly higher than Group AC. In Group KH plasma insulin levels at immediately, 30. minutes, 60. minutes and 2. hours after skin incision were significantly lower than the values in period Preop. 1. In Group AC, plasma insulin levels at the periods Preop. 2., intubation, immediately, 30. minutes, 60. minutes, 2. hours and 6. hours after skin incision were significantly lower than 47period Preop. 1. IL-VI concentration 6 hours after skin incision was increased in both groups, although the increase in Group KH was significantly higher. We concluded that preoperative nutrition with oral carbohydrates do not have a significant effect on stress response to surgery of lumbar and cervical disk. 48