Tramadol damlanın çocuklarda preemptif analjezi amacıyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 156770
  2. Yazar: VOLKAN HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu prospektif çalışmada; çocuklara preoperatif yolla verilen iki farklı dozda tramadol damla ve parasetamolün premedikasyon, intraoperatif dönem, postoperatif analjezi ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. ASA I-n risk grubundan, 2-9 yaşları arasında, elektif cerrahi geçirecek 90 çocuk rasgele 3 eşit gruba ayrıldı. Grup P'ye oral midazolam 0,3 mg.kg_1 ve parasetamol 15 mg.kg“1, Grup Tl,5'a oral midazolam 0,3 mg.kg_1 ve tramadol 1,5 mg.kg”1 damla, Grup T3'e oral midazolam 0,3 mg.kg"1 ve tramadol 3 mg.kg_1 damla sevofluran, N2O ve O2 ile anestezi indüksiyonundan 30 dk önce verildi. Noninvaziv kan basmcı, EKG, Sp02 monitörizasyonu yapıldı. Ramsey sedasyon skoru ile aileden ayrılma skorları kaydedildi. İndüksiyonda hastaların yüz maskesine tepkisi 4 basamaklı bir skorlama sistemi ile değerlendirildi. İntraoperatif kan basınçları, kalp atım hızı, Sp02, F1O2, FjSevofluran, ETSevofluran, ETCO2 değerleri, postoperatif dönemde kalp hızı, kan basmcı, solunum sayılan, modifiye objektif ağrı skoru, yüz görünümüne dayalı ağrı skoru, Ramsey sedasyon ve Aldrete derlenme skorları, ilk analjezik gereksinimi ve toplam analjezik tüketimi, yan etkiler ve komplikasyonlar izlenerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this prospective study, we aimed to compare efficacy of two different doses of oral tramadol drop and paracetamol on premedication, intraoperative and recovery period and postoperative analgesia in children. Ninety, ASA I-II pediatric patients scheduled elective surgical procedures, aged betwen 2-9 years, were randomly allocated to the three groups. In Group P, midazolam 0,3 mg.kg“1 plus paracetamol 15 mg.kg”1 (n=30), in Group Tl,5; midazolam 0,3 mg.kg“1 plus tramadol 1,5 mg.kg”1 drops (n=30), in Group T3, midazolam 0,3 mg-kg"1 plus tramadol 3 mg.kg_1 drops (n=30) were administered orally 30 minutes before sevoflurane in N2O and O2 anesthetic induction. Non invasive blood pressure, ECG, SpO^ were monitorized. Ramsey sedation scores and separation from parents scale were recorded. Response to the anesthetic induction with face mask was assessed on 4 point scale. Blood pressure, heart rate, SpCh, FiC>2, FiSevoflurane, ETSevoflurane and ETCO2 values duration of intraoperative period were recorded. In postoperative period, blood pressure, heart rate, SpÛ2, respiration rate, modified objective pain scale (MOPS), facial pain scale (FPS), Ramsey sedation scale, Aldrete recovery scale, side effects, first analgesic requirement time and total analgesic consumption were noted.