Ankara il merkezinde pilot olarak belirlenen anaokulunun beslenme servisinin işleyişi, menülerin ve artıkların incelenmesi üzerine bir araştırma
In a kindergarten, situated in Ankara city centre, the research on the nutritional service management, menu anf left overs was conducted and results were evaluated
  1. Tez No: 156818
  2. Yazar: ESRA ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Ömeroğlu,E., Ankara il merkezinde pilot olarak belirlenen anaokulunun beslenme servisinin işleyişi, menfilerin ve artıkların incelenmesi üzerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Okul Öncesi Eğitim kurumunun beslenme servisinin işleyişi ve kurumda eğitim gören 4-6 yaş grubu çocukların beslenme ve fiziki durumlarım araştırmak amacıyla planlanan bu çalışmada, Ankara ili merkezinde pilot olarak belirlenen anaokulunda araştırmaya alınan toplam 154, 4-6 yaş grubu çocuğun %51.3'ü kız, %48.7'si erkektir. Kız çocuklarının ortalama vücut ağırlığı ve boy uzunluğu sırasıyla; 20,4±0.47, 110.3±0.77 bulunurken, erkek çocukların ortalama vücut ağırlığı 20.5±0.46, boy uzunluğu 109.9±0.74 olarak saptanmıştır. Yaşa göre vücut ağırlıklarının NCHS'e göre değerlendirilmesinde kız çocuklarının %39.2'si 26-75 persentil arasındadır. Erkek öğrencilerin ise %44.0'ü 26-75 persentiller arasındadır. 95 persentilin üzerinde kız çocukları %15.2, erkek çocukları %12.0 oranındadır. NHANES standartları kullanılarak yapılan BKI değerlendirilmesinde kız çocuklarının %39.2'sinin ve erkeklerin %42.7'sinin normal sınırlar içinde olduğu saptanmıştır. Çocukların besin tüketim durumlarını etkileyen temel faktörlerden olan; besin gereksinmesi, menü planlaması, kurumun beslenme servisi araştırma kapsamına alınmıştır. Çocukların beş günlük ortalama besin tüketimlerine göre enerji, kalsiyum, demir ve tiamin tüketimleri anaokulunda karşılamaları gereken miktarlardan düşük, protein, vitamin A, riboflavin ve vitamin C tüketimleri ise fazla bulunmuştur. Anaokulunun beslenme servisi incelendiğinde özellikle hazırlama, pişirme ve pişirme sonrası servis bölümlerinde aksaklıklar bulunmuştur. Menü denetimi yapıldığında uygunluk %83.3 oranında saptanmıştır. Kurumda görev alan personelin kişisel hijyen standartlarının %76.5 oranında uygun olduğu saptanmıştır. Dört aylık geçmişe dönük mevsimsel menülerin enerji ve besin öğeleri ortalama miktarları önerilen değerlerle karşılaştırılmış, sabah ara öğünündeki menülerin enerji, protein, kalsiyum ve vitamin C içeriği ve öğle yemeği menülerinin ise enerji, protein, kalsiyum, demir, vitamin A, tiamin, riboflavin ve vitamin C içeriği yüksek bulunmuştur. İkindi ara öğünü menülerinin enerji, demir, vitamin A, vitamin C içeriği ise düşük bulunmuştur. Menülerin, günlük gereksinimin öğünlere oranlanarak yapılmadığı saptanmıştır. Yemeklerin servis sıcaklıklarının, sıcak servis amaçlı yemeklerde %16.7, soğuk servis amaçlı yemeklerde % 25.0 oranında uygun olduğu saptanmıştır. Ortalama tabak artık miktarı en yüksek yiyecekler sabah ara öğününde ekmek (%24.4), öğle öğününde zeytinyağlı barbunya (%87.3) bulunmuştur. Artık bırakma sebepleri sorulduğunda gün genelinde en yüksek“doydum”(%63.0) cevabı alınmıştır. Yemeklerin kıvamı ve sıcaklığının tüketimi etkilediği, kurumda diyetisyen bulunmaması nedeniyle menülerin grubun gereksinimlerine uygun planlanmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Okul öncesi çocukların beslenmesi, Besin tüketimi, Okul öncesi beslenme servisi, Menü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Omeroglu, E., In a kindergarten, situated in Ankara City Centre, the research on the nutritional service management, menu and leftovers was conducted and results were evaluated. Hacettepe University Health Sciences, Community Nutrition Systems Scientific Specialization Thesis, Ankara 2004. The management of food service, physical and dietary conditions was evaluated in kindergarten children. The group consisted of 154 kindergarten children average age 4-6 years, 51.3% being girls and 48.7% boys were included into the study. Girls mean body weight and height were 20.4 ± 0.47kg, 1 10.3 ± 0.77cm, whereas for the boys, the results were 20.5 ± 0.46 kg and 109.9 ± 0.74 cm respectively. Analysis of body weight in respect to their ages showed that, for the girls 39.2% and the boys 44.0% were between 26-75 percentiles according to the NCHS standards. On the other hand, 15.2% of the girls and 12.0% of the boys were above the 95 percentile. BMI was assessed according to the NHANES standards. The results showed that 39.2% of the girls and 42.7% of the boys were within normal percentiles. In this study the basic factors which affected the child's dietary consumption such as group nutritional needs, menu planning and the food service of the institute were included. The mean nutritional consumption for 5 days was evaluated. Energy, calcium, iron and thiamine consumption were low whereas protein, vitamin A, riboflavin and vitamin C consumption were higher than the normal daily requirements in nutrition of the kindergarten children. The food service was studied which revealed a defect in preparation, cooking and serving services. Menu planning was appropriate in 83.3%. The personnel hygiene condition was found to be appropriate in 76.5%. The retrospective study of the previous 4 months of seasonal menus, mean energy and nutritional supply were compared with the recommended values. The energy, protein, calcium and vitamin C contents of the mid-morning snacks and energy, protein, calcium, iron, vitamin A, thiamin, riboflavin and vitamin C contents were high, whereas in the mid-afternoon snacks, the energy, iron, vitamin A and vitamin C contents were lower than the recommended values. It has been found out that the menus were not planned according to the daily necessary nutritional needs ratio wise. The temperature of the food was also measured, for hot meals 16.7% and for the cold meals 25.0% were at the appropriate temperatures. The highest average mean of plate leftovers were evaluated. Leftovers in the mid- morning meal, bread was 24.4% and for lunch, beans cooked in olive oil was 87.3%. When the children were questioned concerning the leftovers, 63% replied as“feeling full”. The type and the temperature of the meal affected the consumption rate. The absence of a dietician in the institute lead to inappropriate planning of menu without regarding the nutritional values. Keywords : Kindergarten children nutrition, consumption of food Kindergarten catering services, menu. VI