Behçet Hastalığında tiroid fonksiyonları
Thyroid functions in Behçet's disease
  1. Tez No: 157052
  2. Yazar: SİBEL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
45 ÖZET BH etyolojisi bilinmeyen sistemik bir vaskülittir. Bu çalışmada Behçet hastalarında tiroid fonksiyon testlerim ve TSH'un TRH'na yanıtı araştırılması amaçlanmıştır. Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu Kriterlerine uyan BH tanısı konan 30 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak da 30 sağlıklı bireyler seçildi. Çalışmaya aldığımız Behçet hastalan ve kontrol grubundaki bireylere tiroid fonksiyon testleri ve TRH-uyan testi uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Behçet hastalarının T3, T4, FT3, ve FT4 değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak bir fark görülmedi. Behçet hastalarının TSH ve TRH-uyan test sonuçlan, kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında düşük olarak tespit edildi. En düşük değerler nöro-Behçetli hastada görüldü. Sonuç olarak; Behçet hastalarında subklinik azalmış tiroid fonksiyonları serebral vaskülit sonucu olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Behcet's disease is a systemic vasculitis of unknown aetiology. The aim of this study is to invastigate thyroid function tests and responses of the TSH to TRH in the patients with Behcet's disease. Thirty patients fulfilled the criteria of the International Study Group for Behcet's disease were studied. Thirty healty person were selected as a control group. The blood sample were obtained from all person for thyroid function tests and thyroid stimulating tests. The results of these tests were compared statistically. When the level of thyroid function tests (T3, T4, FT3, FT4, TSH) in the Behcet's disease group compared with control group there were no differences between the two groups. Statistically decreased levels of TSH and TRH stimulating tests results in the Behcet's disease group were obtained when compared with control group results. The most decreased levels were observed in the Behcet's disease patient with neurological involvement. As a result, subclinic decreased thyroid functions may be due to cerebral vasculitis in the Behcet's disease.