Akrokordonların klinik özellikleri, diabetes mellutus, obezite ve aterogenik lipid profili ile birliktelikleri
Clinical manifestations of acrochordons and its association with obesite, diabetes mellitus and atherogenic lipid profile
- Tez No: 157053
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada akrokordonlann klinik özelliklerinin belirlenmesi ve akrokordonu olanlarda obezite, diabetes mellitus ve aterogenik lipid profili varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğe başvuran, yaşlan 24-80 yaş arasında değişen, vücudunda en az 1 adet akrokordonu bulunan 120 hasta ve akrokordonu olmayan yaşlan 20-72 yaş arasında değişen 48 kişi kontrol grubu olarak alındı. Bu çalışmada akrokordonu olan 120 hastanın %70'i kadın, %30'u erkekti. Akrokordonlann görülme yaşı ortalama 38 idi. Sıklık sırasına göre akrokordonlann yerleşim yeri; %50,59'u boyunda, %21,78'i ensede, %14,37'si aksiller bölgelerde, %4,64'ü kasıklarda, %1,63'ü göz kapaklan üzerinde ve %6,96'sı ise diğer bölgelerde yerleşmekteydi. Akrokordonlann %75'i ten renginde, %25'i hiperpigmente idi. Hastalarda tespit edilen akrokordonlann %68'i 5 mm'den küçük, %20'si 5-8 mm arasında ve %12'si ise 8 mm'den büyüktü. Olguların %35'inde 10 veya daha fazla sayıda, %30'unda 4-6 adet arasında, %20'sinde 3 veya daha az sayıda, %15'inde ise 7-9 adet arasında akrokordon tespit edildi. Akrokordonu olan gruptaki BKİ değerleri (p:0,001) ve Tip 2 DM sıklığı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0,007). Her iki gruba yapılan tetkikler sonucunda HbAlc, lipoprotein (a) ve LDL değerleri akrokordonu olan grupta daha yüksekti, fakat kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı. Akrokordonu olan grupta açlık kan 44şekeri, insulin, C-peptid, kolesterol, trigliserid, VLDL, kolesterol/HDL oranı, LDL/HDL oranlan kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Akrokordonlar obezite varlığının ve Tip 2 DM ile yüksek kardiyovasküler hastalık riskinin bir göstergesi olabilir. Çalışmamızın sonuçlan; akrokordonu olan hastalarda obezite, bozulmuş karbonhidrat metabolizması, Tip 2 DM ve aterogenik lipid profilinin araştırılması gerektiği görüşünü desteklemektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to establish clinical characteristics of acrochordons and determine presence of obesity, diabetes mellitus type 2, and atherogenic lipid profile in persons who have acrochordons. This study consists of 120 out-patients applying to the Department of Dermatology, Medical Research Hospital, Dicle University, who had at least one acrochordon, and whos ages varied between 24 and 82 years, and 48 persons without acrochordon, whos ages varied between 20 and 72 years as a control group. There were 84 (70%) female patients and 36 (30%) male patients in the acrochordon group. The average age of the first acrochordon to be seen was 38 years. The most common site of acrochordon was neck (50,59%), and then, respectively, nape of the neck (21,78%), axillary region (14,37%), inguinal regions (4,64%), palpebral regions (1,63%) and other sites (6,96%). The colours of acrochordons were flesh in 75 percent and hiperpigmented in 25 percent of acrochordons. The size of acrochordon was less than 5 mm in 68 percent, between 5 and 8 mm in 20 percent and greater than 8 mm in 12 percent of acrochordons. The number of acrochordon was determined to be greater than 10 in 34 percent, between 7 and 9 in 15 percent, 4 and 6 in 30 percent and lesser than 3 in 20 percent of the patients. Body Mass Index (p:0,001) and frequency of diabetes mellitus type 2 (p:0,007) were found to be highly significant in the acrochordon group with respect to control group. HbAlc, lipoprotein (a), LDL levels were found high in the acrochordon group but this was not statistically significant. 46The levels of fasting glucose, insulin, e-peptide, cholesterole, trigliseride, VLDL, cholesterole/HDL ratio, LDL/HDL ratio were higer in the acrochordon group than those of the control group. In conclusion, acrochordons may reflect presence of obesity, diabetes mellitus type 2 and highest risk of the cardiovascular disease. Therefore, we are of the opinion that it would be useful to investigate obesity, diabetes mellitus type 2, and atherogenic lipid profile in those cases who have acrochordons. 47