Ankara'da bir kamu kuruluşunda bilgisayar karşısında çalışanların sağlıkla ilgili yakınmaları ve çalıştıkları ortamdaki elektromanyetik alanın incelenmesi
The health-related symptoms of staff members of a public institution in Ankara and the analysis of the electromagnetic fields surrounding them
  1. Tez No: 157269
  2. Yazar: HAZAL HANDE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
84 ÖZET Bu araştırma, Ankara'da bir kamu kuruluşunda çalışanların sağlıkla ilgili yakınmaları ve çalıştıkları ortamdaki elektromanyetik alanın incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Ölçümlerde Low Frequensy Gauss Meter kullanılmıştır. Araştırmada, Ankara, Devlet İstatistik Enstitüsü' nde bilgisayar ekranı karşısında çalışan ve Elektromanyetik Alan' a (EMA) maruz kalan 390 ve bu kişilerden farklı ortamda, bilgisayar ekranı ile çalışmayan ve EMA 'a maraz kalmayan 137 kişiye ulaşılması hedeflenmiş, 494 kişi üzerinde uygulanmıştır. Bu kişilere sağlık yakınmaları ile ilgili bir anket formu uygulanmıştır. Bilgisayarlardan 30 ve 50 cm uzaklıklarda miligauss (mG) cinsinden, kişinin gözü ile bilgisayar arası mesafe doğrusal olarak, ekran büyüklüğü ise çapraz şekilde cm cinsinden ölçülmüştür. Sağlık ile ilgili şikayet belirtenlerin %84,3'ü EMA'a maruz olarak bulunmuştur. Ki-kare testi ile EMA'a maruz olmayan grupla karşılaştırıldığında bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,001). Bu şikayetler içinde en fazla, sırasıyla %34,5 ve %30,2 ile göz ve kas-iskelet sistemine ait yakınmalar bulunmaktadır. 30 cm'den ölçülen EMA şiddetinin %57,0'ı ve 50 cm'den ölçülen EMA şiddetinin %67,2'si normal standartlar içinde bulunmuştur. EMA'a maruz kalanlarda haftalık çalışma saati 40 saat ve üzerine çıktıkça sağlık ile ilgili şikayetler artmaktadır ve istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,01). EMA'a maruz kalanlarda sağlık ile ilgili şikayeti olanların; %36,1'inde göz ile bilgisayar arası mesafe 0-50 cm (p=0,27), %85,8'inde odadaki bilgisayar sayısı 3'den fazla (p=0,13) ve %74,3'ünde ekran büyüklüğü çapraz olarak 36 cm ve üzerinde (p=0,21) bulunmuştur ve istatistiksel olarak anlamlı değildir. Yapılan Lojistik Regresyon Analizleri 'nde 30 cm'den yapılan ölçümü etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesinde odadaki bilgisayar sayısı (>3 adet) (p=0,001, OR=14,784) ve ekranın çapraz ölçümü (>=36 cm) (p=0,001, OR=97,286) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.85 EMA'a maraz kalanlarda ise en az bir göz şikayeti olma durumunu etkileyen risk faktörlerinde odadaki bilgisayar sayısı (>3 adet) istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,008, OR=2,740). Bu araştırmada sorulan şikayetler çok nedenli olduğu için semptomların değerlendirilmesine yönelik ayrıntılı çalışmalar yapılmalıdır. Araştırma yapılan gruptan bir kohort oluşturularak izleme çalışmalarının yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY The aim of this study was to record the health-related symptoms of staff members of a public institution in Ankara and to analyze the electromagnetic field surrounding them. A Low Frequency Gauss Meter was used for the measurements. Our aim was to include in the study 390 members of staff at the Ankara State Statistics Institute who worked with computer monitors and were exposed to electromagnetic fields (EMF) and 137 persons from various environments who did not work with computers and were not exposed to EMF and a total of 494 persons were studied in the end. These persons were asked to complete a questionnaire related to health-related symptoms. The field was measured 30 and 50 cm away from the computer monitor in milligauss (mG) while the distance between the person's eyes and the computer was measured directly and the monitor size was measured diagonally in centimeters. 84.3% of those reporting health-related symptoms had been exposed to EMF and the difference was statistically significant (p=0.001) when compared with the group not exposed to EMF using the chi-square test. The most common symptoms were ocular (34.5%), followed by those related to the musculoskeletal system (30.2%). 57.0% of EMF strength measured at 30 cm and 67.2% of EMF strength measured at 50 cm were found to be within standard limits. For those who were exposed to EMF, health-related symptoms increased when the working hours were over 40 hours per week and this was statistically significant (p=0.01). Among those exposed to EMF who had a health-related complaint, the distance between the eyes and the computer was 0-50 cm in 36.1% (p=0.27), the number of computers in the room was more than 3 in 85.8% and the diagonal monitor size was 36 cm or more in 74.3% (p=0.21) and these were not statistically significant (p=0.001, OR= 14.784). The Logistical Regression Analysis of the risk factors influencing the measurement taken at 30 cm87 showed that the number of computers in the room (>3) (p=0.001, OR=l 4.784) and the diagonal size of the monitor (>36 cm) (p=0.00J, OR=97.286) were statistically significant. Among those exposed to EMF, the number of computers in the room (>3) was statistically significant (p=0.008, OR=2.740) among risk factors influencing the presence of at least one ocular complaint As the symptoms asked about in this study may have multiple causes, more detailed studies to evaluate these symptoms are required. It will be appropriate to form a cohort from this study group for further studies.