Ankara il merkezindeki bir ilköğretim okulundaki 8. sınıf öğrencilerinin son 3 ayda kaza geçirme sıklıkları ve ilkyardım bilgi düzeyleri
Frequency in having an accident in last three months and knowledge level of 8th class students about first aid at a primary school in Ankara
- Tez No: 157270
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
80 VII. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ankara Yeni Mahalle Şehit Öğretmen M. Ali Durak İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerin son üç ayda kaza geçirme sıklıklarım ve ilk yardım konusundaki bilgi düzeylerini saptamaktır. Çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, 2003-2004 eğitim döneminde yapılmıştır. İlköğretim okulunda 8. sınıfta öğrenim gören 85 öğrenciden 80'ine (%94.1)ulaşılmıştır. Öğrencilere tanımlayıcı özellikleri, son 3 aydaki kaza durumlarım ve ilk yardım bilgi düzeylerini sorgulayan anket formu gözlem allında doldurulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin ilk yardım bilgi sorularından aldıkları toplam puanlar 100 üzerinden değerlendirilmiştir. Öğrencilerin %22.5'i kaza geçirmiş, %77.5'i kaza geçirmemiştir. Öğrencilerin en fazla geçirdikleri kaza kırık, çıkık ve burkulmadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin ilk yardımla ilgili bilgi kaynaklan araştırıldığında; %52.4'lük büyük çoğunluğun televizyon programlarım kaynak olarak kullandıkları saptanmıştır. Bilgi testinden en düşük alman puan 10 (% 2.50), en yüksek alman puan ise 70 (% 5) dir. En fazla öğrenci tarafından alman puan ise 50 (% 18.75) dir. Öğrenciler ilk yardımın önemi konusunda bilgilendirilmeli ve bir kaza anında yapılacak ilk müdahalenin insan hayatım kurtarmada ne kadar önemli olduğu konusunda bilinçlendirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
81 VIII. SUMMARY Aim of this study is to determine the frequency in having an accident in last three months and knowledge level of 8th class students about first-aid. This study is builded in 2003-2004 semestr and a expalanatory study. It has been reached to eighty student of eightyfive (94,1 %) are studying in 8th class students in primary school. First aid information questions are evaluated from total 100 points. With students an inquiry was filled about their descriptive characteristics and their information level about first aid and their status in accidents in last three months. 22,5 % of students have had an accident and 77,5 % is hasn't. The most common forms of accidents that students having are, bone breaks, dislocations and sprainings. It's determined that 52,4 % of students who joined tins research are using T.V. programs as a source for first aid. The minumum grade is 10 (2.50 %), and the highest grade is 70 (5 %) from first aid information questions. The most commenly taken grade is 50 (18.75 %). Students must be informed about importance of first aid and they must become conscious about how important is first aid at the moment of accident to rescue a person's life.