Puberteye kadar farklı yaş gruplarında çeşitli CD moleküllerinin timustaki tutumlarının immünohistokimyasal olarak belirlenmesi
Immunohistochemical investigation of different CD molecules on thymus from birth to puberty
  1. Tez No: 157329
  2. Yazar: ÇİĞDEM ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
91 VI. ÖZET Timus T lenfositlerin olgunlaşarak dolaşıma geçtikleri organdır. Timusda gerçekleşen T lenfosit farklanması yaşam boyu sürer. Farklarıma aşamalarındaki timositler farklı yüzey işaretleyicilerine sahiptir. Yardımcı yada indükleyici T lenfositlere farklanan timositler hücre zarlarında CD4 işaretleyicisine, sitotoksik yada baskılayıcı T lenfositlere faklananlar ise CD8 işaretleyicisine sahiptirler. CD3 ise erken dönem T lenfosit belirleyicisidir ve CD4 ve CD8'in timosit hücre zanndaki T lenfosit reseptörüne (TCR) bağlanabilmeleri için mutlaka bu karmaşığın CD3 işaretleyicisi içermesi gerekir. Bizde çalışmamızda insan timusunda, doğumdan puberteye kadar olan dönemdeki farklı yaş gruplarında, bu farklanmayı belirlemek ve farklanmanın yaşa bağlı değişimlerini gözlemleyebilmek amacıyla CD3, CD4 ve CD8 monoklonal antibadilerini kullandık. Çalışmanın sonucunda CD4 ve CD8'in benzer dağılım gösterdiğini saptadık. Reaktivite korteks timositlerinin büyük çoğunluğunu, meduller timositlerin ise küçük bir grubunu, kuvvetli membranöz ve orta dereceli sitoplazmik olarak olarak kapsamaktaydı. CD3 reaksiyonu ise korteks ve medulla timositlerinde yaklaşık benzer dağılım gösterdi. Bulgular timusdaki T lenfosit farklanması aşamalarıyla uyumlu olarak değerlendirildi. Yaşa bağlı önemli değişim saptanmadı.
Özet (Çeviri)
92 VII. SUMMARY Thymus is an organ in which T lymphocyte differentiation takes place. This differentiation continue throught life in thymus. Differentiating thymocytes have different surface markers. Thymocytes that differentiate into helper/inducer T lymphocytes have CD4 marker on their cell membrane, but that differentiate into cytotoxic/suppressor T lymphocytes have CD8 marker. On the other hand CD3 is an marker of early T lymphocytes and it must be located on the cell surface in order to binding of CD4 or CD8 to T cell receptor (TCR). So we investigated the distribution of CD3, CD4 and CD8 monoclonal antibodies on different age groups of human thymus that icluded from birth to puberty. We faund the reactivity of CD4 and CD8 antibodies approximately the same in all age groups. Strong membranous and mild immunoreaktivity of CD4 and CD8 was located on the great proportion of cortical thymocytes but only very small amount of medullar ones. However, CD3 reactivity was almost same on the cortical and medullar thymocytes. Results was commented proportional with the thymocyte differentiation stages. Appearent differences did not recognized among the young and aging groups.