Koroner mikrovasküler disfonksiyon tespitinde koroner sinüs ekokardiografinin değeri
The value of coronary sinus echocardigraphy in detecting coronary microvascular dysfunction
  1. Tez No: 157391
  2. Yazar: EMEL GEAFAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TOKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
7.ÖZET Koroner mikrovasküler disfonksiyon tespitinde koroner sinüs ekokardiyografısinin değeri AMAÇ: Günümüzde mikrovasküler anjinayi doğrudan gösterebilen bir yöntem bulunmamaktadır. Genelde kullanılan yöntemler, epikardiyal koronerleri normal olan anjinalı hastalarda, miyokardiyal iskeminin olup olmamasına dayanmaktadır. Biz bu çalışmada noninvazif, tekrarlanabilir, ekonomik bir yöntem olan transtorasik ekokardiyografi ile koroner sinüsta oluşan anatomik ve fiziyolojik değişikliklerin mikrovasküler anjina tanısında yardımcı olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. MATERYAL- METOD: Çalışmaya, egzersiz stres testi pozitif olup koroner anjiogramları normal çıkan 30 hasta alındı. Kontrol grup için egzersiz stres testi negatif olan 30 kişi alındı. Tüm bireylere standart ekokardiyografi yapıldı. Sol ventrikül sistol sonu çapı, sol ventrikül diyastol sonu çapı, interventriküler septum kalınlığı ve arka duvar kalınlığı ölçülerek sol ventrikül kitlesi hesaplandı. Ardından pulsed wave doku Doppler yöntemiyle miyokardiyal kasılma hızlar kaydedildi. Modifıye apikal dört boşluktan, koroner sinüsü açarak, koroner sinüsün çapları ve akımları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The Value of Coronary Sinus Echocardiography in Detecting Coronary Microvascular Dysfunction OBJECTIVE: At the present time, there is not directly a method that detect microvascular angina. Generally used methods are based on the existance of myocardial ischemia in patients with angina and epicardial normal coronary arteries. İn this study we aimed to investigate whether anatomic and physiologic changes which occur in coronary sinus are helpful to diagnose microvascular angina by using transthorasic echocardiography, a noninvazive, repeatable, economic method. METHODS: Thirty patients with normal coronary angiograms and with positive exercise stress test were accepted in the study. Thirty healthy subjects with negative exercise stres test were accepted as control group. Standart echocardiography was performed to all subjects. Teft ventricular end-systolic diameter, left ventricular end-diastolic diameter, interventricular septum thickness and posterior wall thickness were measured and then left ventricular mass was calculated. Subsequently, myocardial contraction rates were recorded by using pulsed wave tissue Doppler imaging method. Coronary sinus diameters and flows were measured from modified apical four chamber view.