İzole koroner arter ektazisinin yaş gruplarına göre dağılımı
- Tez No: 157392
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN YETKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamızda izole KAE olguları ile KAH olgularının yaş, cinsiyet ve diğer risk faktörleri açısından kıyaslamayı amaçladık. Çalışmaya İzole KAE' li 32 hasta ve kontrol grubu olarak 100 KAH hastası alındı. Hastalar yaş gruplarına göre Grup I: < 50 yaş, Grup II: 50-59 yaş, GrupIII: 60-69 yaş, Grup IV: > 70 yaş olarak dörde bölündüler. Çalışmaya alınan izole KAE'li hastaların ortalama yaşları 60.6±9.9, KAH olan kontrol grubunun ortalama yaşları 61.4±9.5 olarak bulundu. Çalışmaya alman 32 izole KAE' li hasta grubunun erkek sayısı 21/32 (%66), 100 KAH' lı kontrol grubunun erkek sayısı 76/100 (%76) olarak bulundu. Ayrıca çalışmaya alınan her iki grup hasta tarif edilen yaş grupları açısından da kıyaslandı. KAE' li hastalar ile KAH' lı kontrol hastaları arasında yaş, cinsiyet ve yaş grupları açısından istatistiki anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Ancak 50 yaşından küçük hastalar (grup I) izole KAE' li hastaların kendi gruplarında ( grup II,III,IV ) istatistiki açıdan anlamlı bir fark oluşturmazken (p>0.05), KAH' lı hastalarda 50 yaşından küçük hastaların sayısı KAH' lı hastaların diğer gruplardan daha azdı ve bu durum istatistiki açıdan anlamlı bir fark oluşturuyordu (p 0. 05). Ayrıca her iki grup hipertansiyon, sigara, sigara yılı, diabet, total kolesterol, LDL,HDL, trigliserit, MI öyküsü ve aile öyküsü açısından da kıyaslandı. Çalışmaya alınan her iki grup arasında hipertansiyon, sigara, sigara yılı, aile öyküsü, total kolesterol, LDL, HDL ve trigliserit bakımından istatistiki anlamlı fark bulunamadı 32ÖZET Çalışmamızda izole KAE olguları ile KAH olgularının yaş, cinsiyet ve diğer risk faktörleri açısından kıyaslamayı amaçladık. Çalışmaya İzole KAE' li 32 hasta ve kontrol grubu olarak 100 KAH hastası alındı. Hastalar yaş gruplarına göre Grup I: < 50 yaş, Grup II: 50-59 yaş, GrupIII: 60-69 yaş, Grup IV: > 70 yaş olarak dörde bölündüler. Çalışmaya alınan izole KAE'li hastaların ortalama yaşları 60.6±9.9, KAH olan kontrol grubunun ortalama yaşları 61.4±9.5 olarak bulundu. Çalışmaya alman 32 izole KAE' li hasta grubunun erkek sayısı 21/32 (%66), 100 KAH' lı kontrol grubunun erkek sayısı 76/100 (%76) olarak bulundu. Ayrıca çalışmaya alınan her iki grup hasta tarif edilen yaş grupları açısından da kıyaslandı. KAE' li hastalar ile KAH' lı kontrol hastaları arasında yaş, cinsiyet ve yaş grupları açısından istatistiki anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Ancak 50 yaşından küçük hastalar (grup I) izole KAE' li hastaların kendi gruplarında ( grup II,III,IV ) istatistiki açıdan anlamlı bir fark oluşturmazken (p>0.05), KAH' lı hastalarda 50 yaşından küçük hastaların sayısı KAH' lı hastaların diğer gruplardan daha azdı ve bu durum istatistiki açıdan anlamlı bir fark oluşturuyordu (p 0. 05). Ayrıca her iki grup hipertansiyon, sigara, sigara yılı, diabet, total kolesterol, LDL,HDL, trigliserit, MI öyküsü ve aile öyküsü açısından da kıyaslandı. Çalışmaya alınan her iki grup arasında hipertansiyon, sigara, sigara yılı, aile öyküsü, total kolesterol, LDL, HDL ve trigliserit bakımından istatistiki anlamlı fark bulunamadı 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to compare patients with isolated coronary artery ectasia (CAE) and coronary artery disease (CAD) in respect to age, gender and other risk factors. Thirty two patients with isolated CAE and 100 patients with CAD were included in the study, patients and control group, respectively. Patients were divided into four subgroups regarding the age distribution: Group I: < 50 years old, Group II: 50-59 years old, Group III :60-69 years old, Group IV: > 70 years old. Mean ages of patients with isolated CAE and CAD were 60.6±9.9 years and 61.4±9.5 years, respectively. Sixty six percent (21/32) and %76 (76/100) of patients with isolated CAE and CAD were male, respectively. There was no statistically significant difference between two groups in respect to age, gender and age distribution (p>0.05). The analysis of each group regarding the age subgroups revealed that the number of patients in group I (< 50 years old) was similar to remainders and there was no statistically significant difference (p >0.05) in patients with isolated CAE, however, percentage of patients who were less than 50 years was significantly lower than the other age subgroups in patients with CAD (p 0.05).