Spor basınında meslek etiği ve sosyal görevleri
The ethics of sports press and social responsibilities
- Tez No: 157491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Etik, insanlık tarihinin en eski dönemlerinden günümüze kadar önemini kaybetmeden gelmiş, kültürler arasında farklı anlamlar ifade ederek değişmiştir. Teknoloji ve bilimin hızlı ilerleyişi ve değişen dünya düzeni insanoğlunu yeni alanlar, yeni meslekler ve yeni arayışlara doğru yöneltmiştir. Tüm bu yenilikler gerçekleşirken özdenetimin sağlıklı ve düzenli olabilmesi için de etik ve barındırdığı kavramlara daha çok ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Günümüz dünyasında mesleki etik denilince, zorlaşan yaşam koşulları ve çalışma dünyasındaki acımasız rekabet ortamı, etik olgusunun uygulanışını zorlaştırmakta, hatta kimi durumlarda etik davranışlar ve meslek etiğinden söz bile edilemediği görülmektedir. Bu çalışmanın temelini oluşturan spor basını meslek etiği de sözünü ettiğimiz gibi değişen ve gelişen dünya koşullarından kimi zaman olumlu, kimi zamanda olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu değişim oluşurken de önemli bir özdenetim mekanizması olarak kabul edilen etik ve etik kavramının içeriğinde etik ilmine olan ihtiyaç artmıştır. Etik ilminin uygulanabilirliğini arttırmak için“Fair-play”ödülleri verilmeye başlanmış, birçok devlet ve sivil toplum örgütleri de bu konuda üzerine düşen görevleri yapmay3 özen göstermiştir. Çalışmanın birinci bölümünde spor, sporun amacı ve spor ile ilgili kavramlar incelenmiştir. Öncelikle sporun geniş bir tanımı ve bu terimin kökeni araştırılarak tarihsel gelişimine değinilmiştir. Daha sonra ise basın ve 142basın ile ilgili kavramlar incelenmiş, basının tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş, basının görevleri, basın özgürlüğü ve çalışmanın devamında etik konusu çok yönlü olarak ele alınmış, ilk olarak etik kavramı ve etik ilmine değinilerek aralarındaki fark ortaya konulmuş ve ilgili kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra etiğin tarihsel gelişimi ve diğer bilimler ile olan ilişkisi incelenmiştir. Aynı bölüm içerisinde çalışmanın temelini oluşturan spor basını meslek etiği ve sosyal görevleri, basın ahlak yasaları ve işleyişi üzerinde durularak araştırma konusu tamamlanmıştır. 143
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ethics has reached our day from the beginning of time and never lostits impartance throughout history and it has varied among cultures expressing different meanings. Technology, rapid development of science and the changing world couse the human race to search for new professions in different areas. While those new developments were taking place, people felt more need for ethics and its concepts for routine and healthy auto control. In our world today when we say professional ethics, as living conditions get difficlt and merciless competitive environment of professional world makes it difficult to pratice ethics and sometimes it is hard to even talk about ethical behaviour and professional ethics. Professional ethics of sports media which is the subject of this study has been effected by the developing and changing environment both in positive and negative ways. As this change was taking place the need for the science of ethics and its concepts increased considerably. In order to reinforce the applicability of ethics fair-play awards were given and both government and non government organizastions were very particular to fulfill their responsibilites on this matter. 144In the first part of our study the meaning, the concepts and the purpose of sports were examined. First an ewtensive description of sports was made, then epistemology of the world sports was explored and the historical course of the word was studied.Than, we examined the media and the concepts related with media, we dwellend upon the historical course of press and we studied the subject like the duty of media, freedom of press and auto control within sports media.After that, we dealt with the subject of ethics in more than one way in the third part. First the difference between the science and the concept of ethics was demonstrated and the related concepts were explained. Later the historical trend of ethics and it relation with other scientific diciplines were examined.And, In the end of the first part sports media professional ethics and social responsibilities, moral codes of press and their application which constitude the basis of our study were worked out and the study was concluded based the explanations of previous sections. 145