65-75 yaş arasındaki sağlıklı kişilerin fizksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi
To determine between 65-75 years healthy people physical fitness level
- Tez No: 157512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; 65-75 yaş arası bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmaya Türkiye'de farklı illerinde yaşayan, test protokolünü uygulamasını engelleyecek veya kısıtlayabilecek ciddi sağlık problemi olmayan, 535'i erkek 494'ü bayan olmak üzere toplam 994 kişi gönüllü olarak katıldı. Deneklerin yaş grupları 65-67, 68-71 ve 72-75 olarak belirlendi ve deneklere Senior Fitness Test (SFT) test protokolü uygulanarak fiziksel uygunluk düzeylerine bakıldı. Test protokolü; sandalyede otur-kalk, ağırlık kaldırma, sandalyede otur-uzan, 2 dakika adım, 8 adım kalk-yürü ve sırt kaşıma testlerinin olduğu istasyonlardan oluştu. Ayrıca her deneğin istirahat ve 2 dakika adım testi sonrası nabız değerleri alındı. Elde edilen veriler SPSS 11 for Windows paket programında, grup içi ve aynı yaş grubundaki, farklı cinsiyetler arasındaki farkları tespit etmek için,“One Way Anova”da“Tukey”testi, erkek ve bayanların bütün olarak birbirleri ile karşılaştırılması için“Independent T test”istirahat ve efor sonrası nabız değerleri arasındaki farkın anlamlılık düzeyine“Paired T test”ve parametreler arası korelasyona bakmak için ise“Pearson testi”kullanılarak skorlar 0.05 ve 0.01 anlamlılık düzeyinde incelendi. Verilerin analizi sonucunda; tüm parametrelerde yaşlanma ile birlikte her iki cinsiyette de anlamlı düşüşlerin olduğu, aynı yaş gurubundaki erkek- bayan karşılaştırılması sonucunda, VKI ve sandalyede otur-uzan testi dışındaki bütün parametrelerde 0.01 anlamlılık düzeyinde erkek grupların daha iyi olduğu, bayan deneklerin ise her yaş gurubunda ve bütün olarak karşılaştırıldığında erkeklere göre anlamlı düzeyde VKİ ve sandalyede otur-uzan testi skorlarının daha yüksek değerlere sahip olduğu tespit edildi. Parametreler arası korelasyona bakıldığında ise VKİ ve sandalyede otur-uzan testi skorları dışındaki tüm parametreler arasında 0.01 ve 0.05 anlamlılık düzeyinde ilişki olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; elde edilen veriler ışığında yaşla birlikte erkek ve bayanlarda fiziksel uygunluk düzeylerinde anlamlı anlamlı düşüşün olduğu, aynı yaş gruplarındaki ve genel karşılaştırma sonunda erkek- bayan skorları arasında VKİ ve esneklik parametreleri dışındaki bütün parametrelerde erkeklerin daha iyi olduğu tespit edildi. Yaşlılarımızın genel değerlendirilmesi diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında,yaşlılarımızın fiziksel uygunluk düzeylerinin daha düşük olduğu belirlendi. Bunun da; egzersiz bilincinin toplumumuzda, özellikle yaşlı nüfus tarafından benimsenmemiş olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine physical fitness of olders in 65- 75 ages. Subjects of the study were 535 males and 494 females of totaly 994 volunteers. They were healhty and had no limiting factors to experience the test protocol. Subjects were divided into three age groups as; 65-67 years, 68-71 years and 72-75 years. SFT (Senior Fitness Test) was applied to subjects to determine physical fitness levels. Test protocol consisted of six different tests; chair stand, arm curl, chair sit and reach, 2 minute step, 8 foot- up- and go, back scratch test. Heart rates of subjects were reported at rest and after immediately 2 minutes step test. Datas were analyzed via SPSS 1 1.0 for Windows Package Programme in One Way Anova Test, Tukey Test, Independent T- test, Paired T-test and Pearson Correlation Test. The significance levels were accepted as 0,05 and 0,01. The result of the study indicated that there were significant decreases in all parameters of both male and female subjects by aging. Males and females scores of the same ages were significantly different among all parameters except BMI and Chair Sit and reach on test at 0,01 significance level. Scores of males were superior to those of females except BMI and chair sit and reach on test. According to the results of Pearson Correlation Test, there was a significant relation among all parameters at P0,05. In conclusion, the scores of physical fitness parameters decrease in males and females by aging. Scores of males were higher than those of females when the age was same except BMI and flexibility. In general, the physical fitness levels of olders in Turkey was found less than those other countries. The reason may be that the exercise trait was specially not adopted by olders in our society.