Müsabaka öncesi yapılan masajın futbolcuların durumluk kaygı düzeylerine etkisi
Effect of the massage given to football players before matches upon their state anxiety
- Tez No: 157513
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırma, müsabaka öncesi futbolculara yapılan spor masajının, futbolcuların durumluk kaygılarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; Ankara Amatör liglerinde yer alan 6 amatör futbol takımının 65 oyuncusu yer almıştır. Araştırmadan önce takımların antrenörleri ile görüşülüp önemli maçlar belirlenmiştir. Bu maçlara çıkmadan 40 dk önce futbolculara Spielberger'in Durumluk Kaygı Envanteri ve Anket uygulanmıştır. Daha sonra sporcular iki gruba ayrılarak, deney grubu olarak belirlenen gruba masaj yapılmış ve kontrol grubuyla maçtan 30 dk önce tekrar kaygı envanter uygulanmıştır. Bu çalışmayla elde edilen istatistiksel verilere göre deney ve kontrol grubunda yer alan futbolcuların masaj öncesi kaygı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uygulanan masaj sonucu, deney grubundaki futbolcuların durumluk kaygı puanlarında, kontrol grubu futbolcularına göre anlamlı derecede azalma görülmüştür. Masaj sonrası deney grubundaki futbolcuların durumluk kaygı puanlarının, masaj öncesine göre anlamlı derecede düştüğü belirlenmiştir. Kontrol grubundaki futbolcuların, öntest ve sontest durumluk kaygı puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Biyolojik yaş değişkenine göre; deney grubunda futbolcuların masaj öncesi durumluk kaygı puan ortalamalarının yaş artışına bağlı olarak yükseldiği ve 1 8 yaş ve altı yaş grubuyla, 23 yaş ve üzeri yaş grubu arasında anlamlı bir fark oluştuğu belirlenmiştir. Masaj sonrası ise, biyolojik yaş grupları arasında kaygı puan farklılıkları anlamlı bulunmamıştır. Masaj öncesi ve masaj sonrası kaygı puan farklılığı da sadece 19-22 yaş grubundaki futbolcularda anlamlı derecede azalma göstermiştir.Spor yaşı değişkenine göre, deney grubundaki futbolcuların hem masaj öncesinde, hem de masaj sonrasındaki durumluk kaygı puanları anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Deney grubundaki 1-3 yıl spor yaşı grubu futbolcuların masaj öncesi ve masaj sonrası durumluk kaygı puanları arasında ise anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucu olarak, masajın, sporcularda müsabaka öncesi durumluk kaygıyı azaltıcı bir etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
56 ABSTRACT This study researches the effect of the massage given to football players before matches upon their state anxiety. Sixty-five players from six amateur football clubs in Ankara Amateur League involved in the research. At the beginning of the research, important football matches were determined through discussions with the coaches. Forty minutes before these matches, Spielberger's Inventory of State Anxiety and a poll were applied to the players. Next, the players were divided into test and control groups. The test group was given a massage whereas the control group was given the inventory. The statistical data obtained through the research reveals that no significant disparity was observed between the anxiety points of the players in the control group and the test group. As a result of the massage given to the test group, it was detected that the state anxiety points of the players registered a significant decrease. Moreover, it was noted that there was no disparity between the state anxiety points of the control group obtained through the preliminary and final tests. It was also observed that, according to the biological age variables, the average of state anxiety points of the test group increased along with the increase in age, and it constituted a significant disparity between 18-& underl8 and 23&23+ age groups. The disparity of state anxiety points of the players between 19-22 age groups registered a noteworthy decrease after the massage. According to the sportive age variable, both the state anxiety points of the players İn the test group before and after the massage did not display a significant disparity. A significant disparity was observed between the state anxiety of the players in 1-3 sportive age in the test group before and after the massage. Consequently, it can be stated that massage relieves the state anxiety before a match.