Beyazlatma maddelerinin minenin remineralizasyon kapasitesine etkisi
The effect of bleaching materials on the capacity of enamel remineralization
- Tez No: 157690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Günümüzde diş beyazlatma uygulamalarının sık kullanımı, bu uygulamanın etkinliği, güvenilirliği ve potansiyel etkileri konusunda çeşitli araştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmalar beyazlatma uygulamasının avantajları yanında çeşitli dezavantajlara da sahip olduğunu göstermiştir. Ancak beyazlatılmış minenin çözünürlüğü ve fluoridler karşısındaki davranışı konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı fluorid çözeltilerinin beyazlatma uygulanmış minenin remineralizasyonuna etkisini in vitro olarak incelemektir. Bu amaçla oluşturulan 9 gruba (n= 30) %16 ve %30 luk karbamid peroksit j eli (Rembrandt XTRA Comfort) ve farklı fluorid j elleri (APF ve nötral NaF) uygulanmıştır. Gruplardan biri kontrol grubu olarak ayrılmış ve bu gruba hiçbir uygulama yapılmamıştır. Beyazlatma maddeleri hazırlanan mine örneklerine üretici firmanın önerileri doğrultusunda uygulanmış, %16'lık karbamid peroksit jeli için 14., %30'luk karbamid jeli için 10. günün sonunda fluorid jelleri uygulanmıştır. Mine örneklerinden biyopsi alınarak inorganik fosfat tayini yapılmış ve minenin mineral içeriğinde meydana gelen çözünme değerleri hesaplanmıştır. Kontrol ve deney gruplarının karşılaştırılması Varyans analizi ve eşleştirilmiş t testi kullanılarak yapılmıştır. Mineye çalışma kapsamındaki beyazlatma maddelerinin uygulanması çözünürlüğü istatistiksel olarak arttırmıştır. Her iki konsantrasyondaki karbamid peroksit uygulamasını takiben farklı fluorid jelleri uygulamalarının, hem kontrol grubu örnekleriyle hem de beyazlatma yapılmaksızın yalnız nötral NaF jeli ve APF jeli uygulanmış gruplar ile karşılaştırıldığında çözünürlüğü anlamlı düzeyde arttırdığı belirlenmiştir. Farklı konsantrasyondaki karbamid peroksit ile beyazlatma yapılan örnekler, beyazlatma sonrası farklı fluorid jelleri uygulanmış örneklerle karşılaştırıldığında çözünürlük değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. 60Sonuç olarak, diş beyazlatma sonrası remineralizasyon amacıyla fluorid jeli uygulamalannm, meydana gelen mine çözünürlüğünü yeterli miktarda karşılamadığı tespit edilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, because of applying bleaching materials very often, so many research have been conducted about their efficiency, safety and potential effects. These studies showed that they not only had advantages, but also possesed disadvantages. However, there has not been enough data collected about the solubility of bleached enamel and its behaviour against fluoride. The objective of this study was to investigate the remineralizing capacity of different fluoride treatments on bleached dental enamel in vitro. For this purpose, 9 groups (n=30) were formed to which 16% and 30% carbamide peroxide gels (Rembrandt XTRA Comfort) and different fluoride gels (APF and neutral NaF) were applied. One of the groups was chosen as a control group and no treatments were applied. Bleaching gels were applied to prepared enamel specimens according to the manufacturer's intstructions. Fluoride treatments were applied at the end of the 14th day for 16% carbamide peoxide gel and at the end of the 10th day for 30% carbamide peroxide gel. Biopsy technique was carried out to accomplish inorganic phosphate analysis and solubility values occurred in enamel mineral content was calculated. Control and experimental groups were compared using Variance analysis and paired t-test. Bleaching materials used in the study statistically increased solubility. It was observed that when different fluoride gels were applied following the application of both carbamide peroxide concentrations to the control group as well as to the groups treated only with neutral NaF and APF gels without bleaching, the solubility significantly increased. When the specimens treated with different concentrations of carbamide peroxide gels were compared to the specimens treated with different fluoride gels after bleaching, the difference was not statistically significant. In conclusion, it was determined that applying fluoride gels after bleaching to provide remineralization is not sufficient to cover occurred enamel solubility. 62