Yumuşak astar materyallerinin protez kaidesine bağlantısının ve bazı mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bonding to denture base and mechanical properties of soft realining materials
- Tez No: 157692
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda, dört farklı yumuşak astar materyalinin protez kaide plağıyla bağlantısı, peel bağlantı dayanımı ve kesme bağlantı dayanımı testleri ile değerlendirildi. Ayrıca bu yumuşak astar materyallerinin mekanik özellikleri çekme ve yırtılma dayanımları açısından karşılaştırıldı. Araştırma için, dört silikon yumuşak astar materyali Molloplast B, Flexor CC, Mucopren soft ve Ufigel soft seçildi. Protez kaide materyali olarak, ısıyla polimerize olan Meliodent kullanıldı. Peel ve kesme bağlantısı ile yırtılma ve çekme dayanımı için standartlara uygun olarak ve üretici talimatları esas alınarak her gruptan 5 örnek hazırlandı. Tüm örnekler bilgisayar destekli test cihazıyla her test için hazırlanmış tutma düzeneğiyle test edildi. Elde edilen veriler bir PC kullanılarak Nexygen adlı programla kaydedildi. Tüm sonuçlar varyans analizi yardımıyla farkların anlamlılığı açısından değerlendirildi. Ayrıca materyallere ait bağlayıcı ajanların etkisini test etmek amacıyla protez kaide materyali yüzeyinden SEM kullanılarak görüntüler alındı. Protez kaide materyalinin yüzeyine, her bir materyalin kendi bağlayıcı ajanı uygulandı ve ardından görüntüler alındı. Ayrıca koheziv ve-102- adeziv başarısızlığın doğasını anlamak amacıyla da yumuşak astar materyali yüzeyinden başarısızlığı takiben görüntüler alındı; adeziv ve koheziv başarısızlık olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre, yumuşak astar materyalleri bağlantı testlerinde birbirinden farklı sonuçlar verdi. Mucopren soft materyaliyle peel bağlantı testi sonucunda da en yüksek değere ulaşılırken Molloplast B, Flexor CC ve Ufigel soft materyalleri birbirinden istatistiksel olarak farksız bulundu (p>0.05). Kesme bağlantı testi sonucunda, yine Mucopren soft en yüksek değere ulaşırken bu materyal ile Flexor CC arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). Çekme dayanımı testinde ise, Mucopren soft en yüksek değeri verirken Ufigel soft en düşük sonuçları vererek düşük olan grupta yer aldı. SEM çalışması sonucunda, materyallerle beraber kullanılması üreticiler tarafından tavsiye edilen bağlayıcı ajanların103 poIi(metil metakrilat) protez kaide materyali yüzeyini birbirlerinden oldukça farklı etkiledikleri gözlendi. Bağlayıcı ajan uygulamasından sonra yüzeyde görsel olarak en az pürüz Mcopren soft materyalinin bağlantı ajanıyla sağlandı. Görsel olarak pürüzlülük oranı Ufigel soft
Özet (Çeviri)
In this study, peel and shear bond strength of four different soft relining materials were evaluated. The mechanical properties of these materials were also evaluated with regard to tear and tensile strengths. Four soft relining materials, Molloplast B, Flexor CC, Mucopren soft and Ufigel soft were chosen. Heat polymerized Meliodent was used as the denture base material. Five samples for each material were prepared according to the standards for peel and shear bond; tear and tensile testing of soft relining materials. Tests were performed on a universal testing machine and data was collected by a PC using Nexygen software. In order to evaluate the effect of different bonding agents on the denture base material, SEM imaging technique was used. Each bonding agent was applied to the surface of denture base material and images were taken after the drying of the agent. In addition, SEM images were taken from the surfaces of failed specimens for the concern of understanding the nature of the failure whereas failure types were classified as adhesive or cohesive.-105 According to the results of this study, soft relining materials gave different results for bond strength tests. Mucopren soft material gave the highest results for peel bond strength testing setups whereas Molloplast, Flexor CC and Ufigel Soft materials were found to be in the same statistical group(p>0.05). Likewise, Mucopren soft material gave the highest results for shear bond testing and a significant difference was found with Flexor CC material (p0.05) were found among materials with regard to tear strength. According to the results of tensile strength test, Molloplast B, Flexor CC and Mucopren soft were in the higher group(p>0.05) whereas lowest results were obtained from Ufigel soft. SEM imaging and observations showed that the recommended bonding agents affected the poly(methyl methacrylate) surface differently. The smoothest surface was observed with the bonding agent of Mucopren soft. The level of smoothness observed was Ufigel soft>Molloplast B>Flexor.