Farklı yumuşak astar maddelerinin zamana bağlı olarak yüzey pürüzlülüğü ve Candida albicans adezyonu yönünden incelenmesi
Evaluation of surface roughness and adhesion of Candida albicans on soft lining materials after aging
- Tez No: 157761
- Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
-89 ÖZET Araştırmada in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi uygulanarak üç farklı yumuşak astar maddesinde yüzey pürüzlülüğü ve Candida albicans adezyonu incelenmiştir. Oda ısısında polimerize olan akril esaslı yumuşak astar maddesi olarak Visco Gel'den, oda ısısıda vulkanize olan yumuşak astar maddesi olarak Ufi Gel P'den, ısı ile vulkanize olan silikon esaslı yumuşak astar maddesi olarak Molloplast B'den 50'şer adet örnek hazırlanmıştır. Herbir gruptan, 50 adet örneğin 10 tanesinde yüzey pürüzlülüğü ölçümleri in vitro hızlandırılmış eskitme işleminden önce ve sonra yapılmıştır. 40 adet örneğin ise 20 tanesine pelikıl tabakası kaplanarak, diğer 20 tanesine ise pelikıl tabakası kaplanmadan Candida albicans adezyonu in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi öncesinde ve sonrasında incelenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri Karayolları Genel Müdürlüğü ölçme Tekniği ve Elektronik laboratuarlarında profilometre cihazı ile yapılmıştır. Yumuşak astar maddelerinden hazırlanan örneklerin alçıda ayna görüntüsü elde edilerek ölçümler alçı modeller üzerinden yapılmıştır. Candida albicans adezyon deneyinde örneklerde pelikıl tabakası oluşturulması için üç genç bireyden toplanan tükürük içerisinde 2 saat bekletilmiştir. Pelikıl tabakası oluşturulan veya oluşturulmayan örnekler hazırlanan maya süspansiyonunun içinde 37°C'de 3 saat yatay çalkayıcıda bekletilmiştir. Kristal viyole ile boyanan örneklere tutunan maya hücreleri ışık mikroskobu ile incelenerek sayımı yapılmıştır.90 Araştırma sonuçlarına göre in vitro hızlandırılmış eskitme işleminden sonra Visco Gel yumuşak astar maddesinin yüzey pürüzlülüğünde Ufi Gel P ve Molloplast B maddelerine oranla çok önemli bir artış gözlenmiştir. Adezyon deneyi sonuçlarında ise pelikıl tabakası oluşturulmamış örneklerde in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi öncesi fark olmadığı fakat in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi sonrasında Molloplast B'de diğerlerine oranla Candida albicans adezyon miktarının arttığı tespit edilmiştir. Pelikıl tabakası oluşturulmuş örneklerde ise in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi öncesi yine fark olmadığı fakat in vitro hızlandırılmış eskitme işlemi sonrasında ise Molloplast B ve Visco Gel P maddelerinde Candida albicans adezyon miktarında önemli bir artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-91- SUMMARY In this study, surface roughness and the Candida albicans adhesion of three different soft lining materials have been evaluated by applying the accelerated aging process. 50 samples were prepared from Visco gel as a cold cured acrylic resin soft lining material, Ufi Gel P as a cold cure silicone soft lining material and Molloplast B as a heat cured silicone soft lining material. 10 of the each material were used for surface roughness measurements before and after in vitro accelerated aging process. Before and after in vitro accelerated aging process evaluation of Candida albicans adhesions were made on 20 samples of remaining 40 of every material which were covered with pellicle and other 20 samples which were not covered with pellicle. Surface roughness measurements were made in the Measuring Techniques and Electronic Laboratory of General Directorate of State Highways by using the profilometer. Mirror images of samples that were made from soft lining material were attained as a gypsum specimens and measurements were made on these specimens. In Candida albicans adhesion experiment, samples were exposed to saliva that is collected from three young people for 2 hours in order to forming pellicle layer. Samples with and without pellicle coated were exposed to yeast suspension at 37 °C for 3 hours in horizontal mixer. Yeast cells adhered to the samples which were stained with crystal violet were counted in beam fluorescent microscopy. According to our study results, a great increasing was observed at the surface roughness measurements of Visco Gel proportionally with Ufi Gel P and Molloplast B. At the result of adhesion assay, it has been determined that there was no-91- SUMMARY In this study, surface roughness and the Candida albicans adhesion of three different soft lining materials have been evaluated by applying the accelerated aging process. 50 samples were prepared from Visco gel as a cold cured acrylic resin soft lining material, Ufi Gel P as a cold cure silicone soft lining material and Molloplast B as a heat cured silicone soft lining material. 10 of the each material were used for surface roughness measurements before and after in vitro accelerated aging process. Before and after in vitro accelerated aging process evaluation of Candida albicans adhesions were made on 20 samples of remaining 40 of every material which were covered with pellicle and other 20 samples which were not covered with pellicle. Surface roughness measurements were made in the Measuring Techniques and Electronic Laboratory of General Directorate of State Highways by using the profilometer. Mirror images of samples that were made from soft lining material were attained as a gypsum specimens and measurements were made on these specimens. In Candida albicans adhesion experiment, samples were exposed to saliva that is collected from three young people for 2 hours in order to forming pellicle layer. Samples with and without pellicle coated were exposed to yeast suspension at 37 °C for 3 hours in horizontal mixer. Yeast cells adhered to the samples which were stained with crystal violet were counted in beam fluorescent microscopy. According to our study results, a great increasing was observed at the surface roughness measurements of Visco Gel proportionally with Ufi Gel P and Molloplast B. At the result of adhesion assay, it has been determined that there was no