A grubu beta-hemolitik streptokoklarda penisilin ve makrolid duyarlılığı ve makrolid-linkozamid-streptogramin B (MLSB) direnç fenotipleri
Penicilin and macrolide susceptibility and macrolide-lincosamide-streptogramin B (MLSB) resistance phenotypes in group A beta-hemolytic streptococci
  1. Tez No: 991215
  2. Yazar: SAFİYE GÖÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYACİBALİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
A grubu beta-hemolitik streptokoklarda makrolid direnci tüm dünyada artan oranlarda bildirilmektedir. Türkiye'de Streptococcus pyogenes suşlarında MLSB (Makrolid-Linkozamid-Streptogramin B) direnç fenotiplerine ilişkin daha önce yapılmış iki çalışma bulunmakla birlikte çalışılan suş sayısı çok sınırlıdır. Dolayısıyla temsil yeteneği yüksek sayılarda örnek içeren yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Sunduğumuz çalışma bu alandaki veri eksikliğini kısmen de olsa gidermeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, Ankara'nın üç ayrı bölgesindeki hastanelerimizde Ekim 2000 ve Ekim 2002 tarihleri arasında alınan 13422 boğaz kültüründen izole edilen toplam 1355 S. pyogenes suşu, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile penisilin ve eritromisin duyarlılığı açısından tarandı. Eritromisine dirençli bulunan suşların direnç fenotipleri üçlü-disk testi ile araştırıldı. Dirençli suşların eritromisin, klindamisin, spiramisin MİK'leri NCCLS agar dilüsyon metodu ile; diğer bazı antibiyotiklere olan hassasiyetleri ise Kirby Bauer disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. istatiksel analiz için X' ve Fisher'in Kesin X' testleri kullanıldı. Test edilen suşların hepsi penisiline duyarlı, 36'sı (%2.6) eritromisine dirençli bulundu. ED suşların % 47.2'sinde M fenotipi (14- ve 15- üyeli makrolidlerle sınırlı direnç), %44.4'ünde iMLS (indüklenebilir MLSB direnci), % 8.3'ünde ise cMLS (konstitütif/yapısal MLSB direnci) fenotipi tespit edildi. İndüklenebilir direnci olan suşlardan C alt tipine giren suşlar ile tetrasiklin direnci arasında anlamlı bir ilişki vardı (p<0.05). Makrolid direnci, 2002 yılında 2001 'e göre 2 kattan fazla artış göstermişti (sırasıyla %4.4, % 1. 75) (p<0.059) ve erişkinlerde çocuklardakine kıyasla anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla:%7.7, %2.3) (p<0.05). Sonuç olarak Ankara il merkezinde S. pyogenes izolatlarındaki eritromisin direnci, İngilizce literatürde diğer ülkelerden bildirilen oranlara kıyasla çok düşük bulunmuştur (%2.6). Dolayısıyla henüz, özellikle çocuklardan izole edilen S. pyogenes suşları için rutin antimikrobial duyarlılık testi yapılmasına gerek yoktur. M fenotipinin yaygın fenotip (%47.2) olarak bulunması linkozamidler, 16- üyeli makrolidler ve streptogramin B grubu ilaçların tedavi alternatifi olarak kalması açısından sevindiricidir. Öte yandan direnç oranlarının zaman içinde anlamlı bir artış gösterdiğinin saptanması Türkiye'nin diğer bölgelerini de içeren daha kapsamlı sürveyans çalışmalarının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Resistance to macrolides in Streptococcus pyogenes, has been reported worldwide with an increasing incidence. There are two studies concerning macrolide-lincosamide- streptogramin B (MLSB) resistance phenotypes of S. pyogenes in Turkey, however the number of isolates studied is very low. Consequently, some new studies including more representative isolates are required. The present study aimed to provide more satisfactory data of this issue. A total of 1355 S. pyogenes isolated from 13422 throat swabs collected from our three hospitals located at different regions of Ankara, between October 2000 and October 2002, were initially screened by the Kirby-Bauer disk diffusion test for penicillin and erythromycin susceptibility. The erythromycin-resistant isolates were screened for resistance phenotypes by a triple-disk test. The MICs of erythromycin, clindamycin and spiramycin for the resistant isolates were measured by standard agar dilution method, while susceptibility rates of these isolates to some other antibiotics were determined by Kirby-Bauer disk diffusion test. Statistical analyses were accomplished by Chi-square and Fisher's Exact tests. All isolates were susceptible to penicillin, while 36 (2.6%) were resistant to erythromycin. Of the resistant isolates, 47.2 % expressed M phenotype (macrolide-restricted resistance), 44.4% and 8.3 % expressed inducible and constitutive MLSB resistance, respectively. There was a statistically significant relationship between tetracycline resistance and inducible C subtype of MLSB resistance (p<0.05). Macrolide resistance was significantly higher in adults than in children (7.7%, 2.3% respectively) (p<0.05), and increased in 2002 more than twofold compared with 2001 (4.4%, 1.75% respectively) (p<0.059). In conculusion, erythromycin resistance of S.pyogenes was quite low in Ankara area of Turkey, therefore, especially for children isolates, routine antimicrobial susceptibility test seems unwarrented. Fortunately, the most frequent phenotype was M phenotype. Thus lincosamids, 16- membered macrolides and streptogramin B remain as alternative drugs. Since there was a relative increase of resistance over the time, more comprehensive surveillance studies involving isolates from all areas of Turkey should be performed.