Meme tümörlerinin karsinogenezisinde ve prognosunda anti-apoptptik BCL-2 associated athanogene (BAG-1), vasküler adezyen molekülü (VCAM-1), interselüler adezyon molekülü (ICAM-1)'nün rolü ve steroid reseptörleri ile ilişkisi
- Tez No: 158051
- Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY BELENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
162 ÖZET GİRİŞ: Meme karsinomu, tüm dünyada kadınlarda kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde meme kanseri epidemiyolojisi ile ilgili çalışma olmamasına rağmen kadınlarda en sık karşılaşılan kanserdir. Çalışmamıza alman meme karsinomu vakalarının klinik ve prognostik özellikleri ER, PR, BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 immünohistokimyasal boyaları kullanılarak araştırıldı, immünohistokimyasal çalışmada vakaların steroid reseptör durumları, anti-apoptotik antikor BAG-1 ve hücre adezyon moleküllerinden ICAM-1, VCAM-1 'in tümör hücrelerinde immünoreaktivitesini araştırdık. MATERYAL VE METOT: 1998-2004 yıllan arasında A.İ.B.Ü. Düzce Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na ait vakalardan meme karsinomu tanısı almış 29 adet radikal mastektomi ve 13 adet eksizyonal biyopsi materyali değerlendirilmeye alındı. Vakaların 40'ı invaziv 2' si in situ karsinomdü. Meme karsinomlanmn genel özellikleri ve prognostik faktörleri ile ER, PR, BAG-1, ICAM-1 ve VCAM-1 immünoreaktiviteleri incelendi. SONUÇLAR: İnvaziv duktal karsinomlarda BAG-1, ICAM-1,VCAM-1 immünoreaktivitesi invaziv lobüler ve medüller karsinoma göre belirgin derecede daha yüksek bulundu. Özellikle medüller karsinomda bütün antikorlar düşük derecede boyanma gösterdi İyi-orta diferensiye karsinomlarda BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 immünoreaktivitesi kötü diferensiye karsinomlara göre belirgin derecede yüksek bulundu. Özellikle adezyon moleküllerinin tümör diferensiyasyonu azaldıkça azalması adezyon moleküllerininde diferensiyasyonla birlikte azaldığı kanısına vardık. Adezyon163 moleküllerinin azalması tümörden hücrelerin kopmasını ve uzak metastazı kolaylaştırdığım düşünmekteyiz. BAG-1 pozitif vakalarda lenf düğümü metastazının ihtimali daha düşük olduğu sonucuna vardık. BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 in situ karsinom ve invaziv karsinom tanısı almış vakaların in situ karsinom odaklarında yüksek oranda pozitif boyandı. ER ve PR reseptörlerinin yaşla birlikte normal meme dokusunda olduğu gibi pozitifKğinin azaldığı bulundu. Meme karsinomlannda ER ve PR pozitifliğinin prognostik önemi olmadığı, buna bağlıolarak meme karsinomlarında tamoksifen tedavisinin gerekliliğinin yeniden gözden geçirilmesi ve tartışılmasının faydası olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY INTRODUCTION: Breast carcinoma is in the second rank among leading causes of carcinoma deaths worlwide following lung cancer. In Turkey although there is no epidemiologic studies, it is one of most seen common among women. In the present study clinical and prognostic properties of breast carcinoma cases are investigated with using immunohistochemical markers, ER, PR, BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 we investigated steroid receptor status, immunoreactivity againts anti- apoptotic anticor BAG-1 and cell adhesion molecules ICAM-1, VCAM-lin tumor cells. METHODS: 29 radical mastectomy and 13 excisional biopsy materials diagnosed with breast carcinoma, by the Pathology Department of Duzce Medical School at Abant izzet Baysal University during the period from 1998 to 2004 were selected for the study. 40 cases were invasive and two were in situ carcinoma. General featurs, prognostic factors and immunoreactivity for ER, PR, BAG-1, ICAM-1 and VCAM-1 are studied. RESULTS: Immunoreactivity for BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 were significantly higher in invasive ductal carcinoma than invasive lobuler and medullary carcinoma. In medullary carcinoma whole anticors schowed low staining quality. Immunureactivity for BAG-1, ICAM-1, VCAM-1 is significantly higher in well-moderate differentiated carcinomas than the poorly differentiated. We thought that immunoreactivity for adhesion molecules decreases according to differentiation. In our opinion decreasing of adhesion molecules makes easy that tumor cells separate and metastasize. Lymph node metastasize were lower in BAG-1 positive cases.165 BAG-1, ICAM-1 and VCAM-1 immunopositivity were higher in in situ carcinoma focuses in invasive and in situ carcinomas. Positivity for ER and PR receptors were lower related with age like norma brest tissue. We think that ER and PR positivity İs not important prognostically and tamoxifen therapy in breast carcinoma should be reevaluted according to our claim.