Kırıkkale SSK Hastanesi polikliniğinden çıkan reçetelerin ilaç etkileşimleri bakımından değerlendirilmesi
Assessment of the receipts from the policlinics of Kırıklake SSK Hospital in terms of drug interactions
- Tez No: 158203
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV. ÖZET Yaptığım tez çalışmasında, Kırıkkale SSK Hastanesi Polikliniği 'nden çıkan reçetelerin bir bölümü olan 3000 adet reçete, ilaç-ilaç etkileşmesi yönünden incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 130 (%4,33) reçetede etkileşme görülmüş, toplam etkileşme sayısıda 183 (%6,1) olarak saptanmıştır. Poliklinik bölümleri arasında etkileşme açısından fark vardır. Reçeteler ayaktan tedaviye yöneliktir. En fazla dahiliye polikliniğine ait, en az ise göğüs hastalıklarına ait reçete görülmüştür. Reçetelerde ilaç sayısı arttıkça etkileşme sayısı da artmaktadır. Reçetelerde cinsiyet farkı gözetilmiş, ancak yaş ile ilgili bir bilgi olmadığından yaş farkı göz önüne alınmamıştır. Kadın ve erkek hastaya yönelik yazılan reçeteler arasında etkileşme yönünden fark vardır. Yaş bu konuda önemli bir etkendir, çünkü yaş ilerledikçe kronik rahatsızlıklar çıkmakta ve pek çok farklı ilaç bir arada kullanılabilmektedir. Bu durumda etkileşme riski artmaktadır. Rastlanan etkileşmelerin %46'sı NSAİ1 grubundadır. Reçetelerde ilaç etkileşimleriyle ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Hekimler bu konuda yeterli bilgiye sahip değildirler. İlaç etkileşmeleri kişiden kişiye farklı sonuçlara yol açabilmektedir. Genetik özellik, eğitim, diyet, kronik hastalıklar, yaş bu durumu etkileyen faktörlerdir. Etkileşmeler klinik açıdan önemli olmayan sonuçlara neden olabileceği gibi, ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir. Sağlık sektörü her alanıyla bir bütündür. Tedavi hizmetlerinin içinde reçetelendirme ve ilaç uygulama ve dağıtımı bakımından hekim ve eczacı işbirliği akılcı ilaç uygulamalarının pekiştirilmesinde en önemli etken olarak-55- değerlendirilebilir. İlaç konusunda temel uzmanlık alanları olarak hekim ve eczacı dayanışması ilaç konusunda gelişmelerin ortaklaşa takibi ve karşılıklı yardımlaşma boyutlarını içerdiğinde, bu önemli sorunun üstesinden daha kolaylıkla gelinebilecektir.
Özet (Çeviri)
-56- VII. SUMMARY In my thesis study, three thousand prescription that is a part of prescriptions revealed by Kırıkkale SSK Hospital Polyclinic is examined with respect to medicine-medicine interaction. According to the maintained results, an interaction is seen in 130 (4,33%) prescriptions and in addition to it, total number of interaction is measured as 183 (6,1%). There is a difference between polyclinic sections on behalf of interactions. Prescriptions are directed towards treating the patient while standing. It is seen that Internal Diseases Polyclinic having the most prescriptions, while chest Diseases having the less. Whenever the unit of medicine increases, the number of interaction also increases. In prescriptions gender discrimination is considered, however age discrimination is not on the agenda due to having no information about age. The prescriptions of male patients and the prescriptions of female patients differ from each other when interaction is considered. Age is a significant factor here, because while getting old, chronic diseases start existing and various drugs can be used in the same time28. Under these circumstances, the risk of interaction increases. Among the interactions faced so far, it is seen that 46% percent belongs to the NSAII group. There is not any information about medicine interactions in prescriptions. Doctors have not got adequate information about this subject. Medicine interactions may cause different outcomes in different people. Genetic characteristic, education, diet, chronic diseases and age are the factors affecting this situation. Interactions may cause clinically non-significant results whereas; it may also cause serious health problems.-57- Health sector is a whole with its all fields. Cooperation between doctor and pharmacist can be evaluated as the most important factor for reinforcing rationalistic drug implementation with respect to reciting, drug implementation and distribution inside the services of medical treatment. As being the principal expertise for this field, if Doctor and pharmacist cooperation includes collectively following the latest improvements in medicine field and assisting each other, this significant problem can be handled more easily.