Metisilin dirençli Staphylococcus aureus kökenlerinde vankomisin duyarlılığının araştırılması
Investigation of vancomycin susceptibility on methicillin resistant Staphylococcus aureus strains
  1. Tez No: 158220
  2. Yazar: BANU TALAY SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE HOŞGÖR LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve infeksiyonlarının tedavisinde, güvenilir antibiyotiklerden en önemlisi olan vankomisine orta derece duyarlı S. aureus kökenlerinin saptanması, son zamanların en ürkütücü gelişmesidir. Bu direncin aşırı peptidoglikan üretimi ve artan PBP-2 aktivitesine bağlı olduğu gösterilmiştir. Vankomisine dirençli S. aureus kökenlerinin yayılmaması için gerekli önlemlerin biran önce alınması gerekmektedir (50). Bu çalışmada MRSA kökenlerinde vankomisin duyarlılığının araştırılması amaçlandı. Bunun için Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı' nda çeşitli klinik örneklerden izole edilen 132 S. aureus kökeni çalışmaya alındı. Metisiline dirençli bulunan 98 kökenin vankomisine duyarlılığı agar dilüsyon yöntemi ile araştırıldı. 98 MRSA kökeninin %100' ü vankomisine duyarlı bulundu. MİK50 değeri 1 ng/ml_, MİK90 değeri 2 ng/mL ve MİK aralığı 0.25-2 (ig/mL olarak saptandı. Bu kökenlerden 17 tanesinin (%17.35) MİK değeri 2 ng/mL, 73 tanesinin (%74.49) 1 ng/mL, 7 tanesinin (%7.14) 0.5 ng/mL, 1 tanesinin (%1.02) 0.25 pg/mL olarak belirlendi. 36
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, the most important development was to define Staphylococcus aureus strains that demonstrate reduced susceptibility to vancomycin in the treatment of methicillin resistant S. aureus (MRSA) and its infections. It's determined that, excess peptitodoglycan production and increasing PBP-2 activity causes this resistance. As soon as possible, necessary cautions should be taken not to spread vancomycin resistant S.aureus strains. In this study, it was aimed to determine the vancomycin susceptibility of MRSA strains. For this, 132 S.aureus strains, isolated from different clinical samples at Bacteriology Laboratories of Microbiology and Clinical Microbiology Department of Celal Bayar University Faculty of Medicine were studied. 98 S. aureus strains were determined as methicillin resistant. Susceptibility of these strains to vancomycin was investigated by agar dilution method. All 98 MRSA strains (100%) were determined susceptible to vancomycin. MIC50 values were lmg/mL, MIC90 values were 2 mg/mL and MIC range of the strains was determined as 0.25-2 mg/mL 17 of these strains' (17.35%) MIC results were determined as 2 mg/mL, 73 of them (74.49%) were 1 mg/mL, 7 of them (7.14%) were 0.5 mg/mL, and 1 of them (1.02%) was 0.25 mg/mL. 37