Clematis vitalba L. bitkisinin romatizma tedavisindeki etkisi üzerindeki çalışmalar
Studies on effect of Clematis vitalba L. in the treatment of rheumatism
  1. Tez No: 158358
  2. Yazar: ESRA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
146- ÖZET Clematis vitalba L (Ranunculaceae) bitkisi dünyada geleneksel tıpta olduğu kadar Türk halk tababetinde de enflamasyon ve ağrı dahil çeşitli rahatsızlıklarda terapötik amaçlar için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli in vivo modeller kullanılarak bitkinin antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik aktivitesinin değerlendirilmesi, biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama (BAYF) teknikleri ile aktif bileşen(ler)'in izole edilmesi ve yapı tayini amaçlanmıştır. Türkiye'de yaygın olarak bulunan türlerden bir olan C. vitalba topraküstü kısımlarının antienflamatuvar etkisinin araştırılması amacıyla, su ve etanol ile ekstreler hazırlanmış ve bunlardan etanollü ekstre biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama (BAYF) işlemine tabi tutulmuştur. Etanollü ekstreden elde edilen etil asetat fraksiyonu etkili fraksiyon olarak belirlenmiştir. Bu fraksiyondan silikajel, sephadex LH 20 kolon kromatografisi ve RP-HPLC teknikleri kullanılarak 4'-0-kumaroil izoviteksin ([4'-K-IV]) bileşiği izole edilmiştir. [4'-K-IV] bileşiğinin antienflamatuvar aktivitesinin tespit edilmesi amacıyla çeşitli antienflamatuvar aktivite modelleri (Serotonin ödemi, Whittle yöntemi, PGE2 ile oluşturulan ödem, Hint yağı ile ishal oluşumu, Topik uygulama ile karagenin ödemi, subkütan hava kesesi modeli, Adjuvant artrît modeli) uygulanmış ve [4'-K-lV]-147 bileşiğinin analjezik, antipiretik aktivitesine de bakılmıştır. Yapılan deneylerde [4'-K-IV] bileşiğinin kuvvetli antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik etkiye sahip olduğu ve ülserojenik etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
148 SUMMARY Clematis v'rtalba L (Ranunculaceae) herbs are used for various therapeutical purposes including inflammations and pains in Turkish folk medicine as well as in traditional medicines worldwide. The aim of the present study is to evaluate the anti-inflammatory, antinociceptive and antipyretic activity of the plant by using various in vivo models and to isolate and determine the active constituents) through bioassay-guided fractionation techniques. To investigate the anti-inflammatory effects of C. vitalba herbs, extracts are prepared by using water and ethanol. The active ethanol extract was then subjected to further fractionation by using various chromatographical techniques on silicagel- and Sephadex LH-20 column and reverse phase-high pressure liquid chromatography (RP-HPLC). Through bioassay-guided fractionation process a new flavon C-glycoside, - 4'-0-coumaroyl-isovitexin ([4'-K-IV]), was isolated from the ethyl acetate extract. For the antiinflammatory activity assessment of extracts, fractions and [4'-K-IV] following in vivo models in mice or rats were employed; carrageenan-, serotonin- and PGEHnduced hind paw edema models, acetic acid-induced capillary permeability test, castor oil-induced diarrhaea model, air pouch (subacute) and adjuvant-induced arthritis (chronic) models. The antipyretic activity was assessed by Freunds Complete-149- adjuvant-induced pyrexia model in rats and analgesic activity was assayed by p-benzoquinone-induced writhing test in mice. The results revealed that [4'-K-IV] possesses a strong antiinflammatory, antipyretic and analgesic activity without inducing any apparent acute toxicity as well as gastric damage.