Esansiyel amino asitlerin antioksidan aktivitesinin akışa injeksiyon analiz-Luminol kemiluminesans yöntemi ile taranması
To investigate the antioksidant effect of essential amino acids by using flow injection analysis-luminol chemiluminescence method
- Tez No: 158367
- Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
79 VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı, esansiyel aminoasitlerin hipokloröz (H0C1), hidrojen peroksit (H2O2) ve peroksinitrit (ONOO“) ile uyarılmış luminol kemiluminesansı (LKL) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, akışa injeksiyon analiz-luminol kemiluminesans yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca aynı yöntemle tam kan örneklerinin FMLP ile uyarılması sonucu elde edilen KL sinyali üzerine amino asitlerin inhibitor etkinliği araştırılmıştır. Akışa injeksiyon analiz-luminol kemiluminesans cihazı, bir peristaltik pompanın uygun borular ile kemiluminometreye bağlanmasından oluşmuştur. Luminol ve oksidan içeren kanallar tarafından kullanılan total akış hıza lml/dk'dır. Oksidan kanal, antioksidanın her defasında 20 ul hacimde uygulanmasına olanak veren bir infuzyon valfi içermektedir. Oksidan akım, içinde luminol (İO^M) taşıyan fizyolojik tampon çözelti (PBS)'yi içeren akım ile kemiluminometrenin ölçüm hücresinden hemen önce karışmaktadır. Kemiluminesans milivolt cinsinden ölçülmüş ve antioksidanlarm etkileri sinyalin tepe noktasından, inhibe edilmediği seviyeye kadar olan kısmı ölçülerek, oksidana bağlı olarak oluşan maksimum keıniluminesansm yüzde değişimi olarak ifade edilmiştir. Esansiyel aminoasitler (10”6 - 10“1 M), askorbik asit (10”9 - 10“2) ve katalazın (0.5-5000 IU), H202, HOCİ ve ONOO”(sadece askorbik asit, metionin, tronin ve triptofan) ile elde edilen sürekli kemiluminesans sinyalini konsantrasyona bağımlı tarzda inhibe ettikleri saptanmıştır.80 Esansiyel aminoasitler (10“4 - 10”1 M) ve deferoksaminin (10“4 - 10”2 M), FMLP ile uyarılmış tam kan ve luminol ile elde edilen kemilurninesans sinyalini konsantrasyona bağımlı tarzda inhibe ettikleri ancak sadece valin, lösin ve triptofamn oluşturduğu inhibisyonun deferoksamin ile karşılaştırıldığında anlamlı olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada esansiyel aminoasitler tararından kemiluminesansın inhibisyonu kısmen oksidan ve aminoasitler arasındaki doğrudan etkileşmeye, kısmen de aminoasitlerin luminol ve oksidanlar (H2O2, HOCİ ve ve ONOO") arasındaki kemiluminesans reaksiyonunu değiştirmesine bağlıdır. Aminoasitler ve oksidanlar arasındaki doğrudan etkileşme, aminoasitlerin in vivo etkilerinde fizyolojik bir öneme sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
81 VH. SUMMARY The aim of the present study is to investigate the effect of essential amino acids on luminol chemiluminescence induced by H2O2, HOC1 and ONOO. In these experiments, flow injection analysis-luminol chemiluminescence method was used. The flow injection manifold was composed of coupling a peristaltic pump and the luminometer by suitable tubing. The total flow rate was 1 ml/min, shared equally between the luminol and the oxidant channel; the oxidant channel includes an infusion valve which successive nominally 20 pi injections of the antioxidant solutions were made. The combined flow was merged with luminol (lO^M) in physiologic buffer solution immediately before the flow cell of the photomultiplier tube of luminometer. The chemiluminescence was measured as the luminometer output in mV; the effects of antioxidants were measured by the depression of the signal from its uninhibited level and were expressed as a percentage attenuation of the maximum chemiluminescence due to the oxidant. The continuous chemiluminescence signal obtained by H2O2, HOC1 and ONOO was significantly inhibited by either essential amino acids (İO^M-IO^M) or ascorbic acid (10“9M-10”2M) and catalase (0.5-5000 IU) in a concentration dependent manner. The chemiluminescence signal obtained by whole blood and luminol was inhibited by either essential aminoacids (İO^M-IO^M) or deferoksamin (İO^M-IO"2 M) in a concentration dependent manner.82 In the present study, the inhibition of chemüuminescence by essential aminoacids is partly due to the direct reaction between the oxidant and aminoacids and, partly due to the interference of the aminoacids with luminol-oxidants (H2O2, HOC1 and, ONOO) chemiluminescence reaction. The direct interaction of essential aminoacids and the oxidants might have a physiologic importance in their in vivo effects.