Measuring the effectiveness and the return on investment of training in organizations
Örgütsel eğitimlerde etkinliğin ve yatırımın geri dönüşünün hesaplanması
  1. Tez No: 158395
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ KÖMÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Değerlendirme, örgütsel eğitim ortamının en karmaşık sorunlarından bir tanesidir, ve eğitim programları genellikle sadece kurstan hemen sonra katılımcılardan toplanan bilgiler ile değerlendirilir. Bu çalışmada, eğitim değerlendirme düzeylerinin (memnuniyet, öğrenme, davranış, iş sonuçları, ve yatırımın-geri- dönüşü) sonuçlan ile en üst düzey eğitim değerlendirmesi olan eğitime yapılan Yatırımın-Geri-Dönüş düzeyinin sonuçları karşı laştı rı l m ı ştı r. Elde edilen bilgiler kolay, hızlı, ve ucuz olmasına rağmen, Memnuniyet Formlarının güvenilir bilgiler vermediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, Teknik eğitimler için örgütlerin değerlendirmelerini Öğrenme düzeyinde yaparak sağlıklı bilgiler elde edebileceklerini, Davranış eğitimleri için ise eğitim değerlendirmesinin Davranış düzeyinde yapılması gerektiğini göstermektedir. Buarada, İş Sonuçlarının tüm eğitimler için Yatırımın-Geri-Dönüşünü en iyi öngören düzey olduğu da bulunmuştur. Demografik özellikler ile ilgili analizler, iş saatleri içerisinde yapılan eğitimlerin sağladığı geri-dönüş oranlarının, haftasonu ve akşam yapılan eğitimlerden daha fazla olduğunu göstermektedir. Tüm katılımcıların teknik kurslardan yarar sağladıkları bulunmasına rağmen, iyi eğitimli katılımcıların davranış eğitimlerinden daha çok yararlandıkları ortaya çıkmıştır. Davranış eğitimlerinden yarar sağlayan katılımcıların yaş aralığı 25-35 arasında iken, teknik eğitimlerde bu aralık 25-45 olmaktadır. Buarada, Kıdem ve Cinsiyetin eğitimin geri dönüş oranları ile bir ilgisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation is one of the most complicated problems facing the organizational training environment, and training programs are generally evaluated only on the feedback of the participants. In this study, the results of all training evaluations levels (reaction, learning, behavior, results and ROI) were administered and compared with the results of the highest evaluation level: return- on-investment of training. The results indicate that Reaction questionnaires are not reliable evaluation instruments despite the fact that they are easy, quick and cheap. The results also indicate that organizations can cease evaluation efforts at the Learning level and still get dependable evaluation results for Technical courses, while evaluation efforts need to be done at Behavior level in order to get dependable results for Behavioral courses. Meanwhile, it was found that business Results is a precise predictor of ROI for all training courses. The analyses of demographic characteristics note that the returns from training investment are higher at the courses held during working hours compared to courses held during weekends and at nights. All participants benefit from technical courses, while better educated participants benefit more from the behavioral courses in the organizations. The participants who benefit from behavioral courses are at the age range of 25 to 35, while participants who benefit from technical courses have a broader age range of 25 to 45. Tenure and Gender of participants do not have any effect on the return of investment in training.